Fot. TT Ministerstwo Zdrowia

Walka z czwartą falą koronawirusa w Polsce trwa. Ochrona zdrowia zmaga się codziennie z kolejnymi przypadkami zakażeń COVID-19. Zdecydowano o wprowadzeniu nowych obostrzeń, o których poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant koronawirusa – Omikron – mówił dziś szef resortu zdrowia.

OD KIEDY nowe obostrzenia?

W związku z nowymi obostrzeniami, mniej osób będzie mogło jednocześnie przebywać w obiektach sakralnych, sportowych, gastronomicznych i kulturalnych. Zamknięte będą również dyskoteki i kluby. Od 20 grudnia br. do 9 stycznia 2022 wraca nauka zdalna w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Nie dotyczy to przedszkoli i żłobków.

Osoby przylatujące spoza strefy Schengen będą miały obowiązek wykonania testu na COVID-19 na co najmniej 24 godz. przed.

Od 15 grudnia wprowadzamy limity 30 procent obłożenia lokalu w restauracjach, barach i hotelach. Zamknięte będą dyskoteki, kluby. Również limity obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych. W kinach dodatkowo zakaz konsumpcji. Zwiększenie limitu będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – wyjaśnił wiceminister Waldemar Kraska – Od 15 grudnia zostaną wprowadzone obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19, bez względu na posiadany certyfikat covidowy – dodał wiceminister Kraska.

Adam Niedzielski zapowiedział dziś obowiązek szczepień na COVID-19 dla trzech grup zawodowych – pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych. Decyzja ta ma wejść w życie 1 marca 2022.

JAKIE OBOSTRZENIA NA SYLWESTRA?

31 grudnia 2021 i 1 stycznia 2022 r. będzie obowiązywało ograniczenie liczby klientów w lokalach zamkniętych do 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych na COVID-19. Od 15 grudnia limit dla transportu zbiorowego zostaje obniżony do 75 procent.

Studenci pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego otrzymają stypendia od marszałka

Poprzedni artykuł

Krzysztof Wołczek i Mariusz Pawelec odbędą staż w Benfice Lizbona

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.