FOT.DWOT

Kolejnych 100 żołnierzy, wymawiając słowa przysięgi,   powiększy szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród tej grupy znajdzie się 25 pań. Dojdzie do tego już w najbliższą niedzielę, 18 lipca. Tym razem uroczystość zorganizowana zostanie w Głogowie, gdzie formowany jest kolejny dolnośląski batalion lekkiej piechoty.

Swoją obecność na uroczystości potwierdzili żołnierze walczący o naszą wolność, o nasz kraj. Wśród nich kpt. rez. Stanisław Wołczaski – Powstaniec Warszawski, który jest dumny, że może wziąć udział w tak ważnym dla żołnierzy wydarzeniu.

W tym roku szeregi 16 DBOT zasiliło już blisko 300 ochotników. Byli wśród nich uczniowie klas wojskowych, w sumie 70-cioro – 18 latków oraz przedstawiciele takich zawodów jak informatycy, urzędnicy, ratownicy medyczni, lekarze, sprzedawcy, nauczyciele, kierowcy, fizjoterapeuci. Każdy z nich założył mundur żołnierza polskiego, przeszedł 16 dniowe szkolenie na poligonie, aby zdobyć podstawową wiedzę wojskową, umieć poradzić sobie w różnych sytuacjach i dzięki temu umieć odnaleźć się w różnych, czasem nieoczekiwanych okolicznościach. 

Wojska Obrony Terytorialnej to przede wszystkim ochotnicy, którzy chcą i potrafią pomagać różnym grupom społecznym. Pandemia pokazała, że mogą to być placówki medyczne i ośrodki pomocy społecznej, organizacje rządowe i pozarządowe. Dlatego wśród żołnierzy można spotkać wiele grup zawodowych, od kierowców, przez ratowników, logistyków do prawników i lekarzy. Każdy jest ważny i potrzebny w różnych sytuacjach.

Głogów to kolejne miasto na mapie Dolnego Śląska, gdzie powstaje nowy 162 batalion lekkiej piechoty. Oznacza to, że żołnierze z Głogowa i okolicznych miejscowości, swój ośrodek szkoleniowy i siedzibę będą mieli bliżej swojego miejsca zamieszkania. Tym samym pomoc będzie szybsza i skuteczniejsza.

Dla pułkownika Artura Barańskiego to już kolejna dziewiąta przysięga od momentu kiedy prawie dwa lata temu, we Wrocławiu, rozpoczął formowanie 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. –  Jestem dumny, że każdego dnia jest nas więcej. Przetrwaliśmy trudne chwile podczas pandemii i powoli, wspólnie z mieszkańcami Dolnego Śląska wygrywamy walkę z Koronawirusem.  To sukces wielu ludzi, w tym również moich żołnierzy, którzy dzielnie wspierali m.in. służbę zdrowia i robią to nadal realizując między innymi założenia Narodowego Programu Szczepień. Powstanie nowego batalionu w Głogowie jest dowodem na to, że jest nas coraz więcej, jesteśmy potrzebni i szanowani. Teraz musimy podnosić nasza liczebność i jakość swojego wyszkolenia bojowego – podsumował  płk Artur Barański Dowódca 16 DBOT.

Przysięga wojskowa jest jednym z symboli narodowych, które towarzyszyło polskiemu żołnierzowi przez całe tysiąclecia. Nadaje ona sens służbie wojskowej. Jest zobowiązaniem dla każdego żołnierza do całkowitego poświęcenia się służbie ojczyźnie oraz obrony jej niepodległości i granic.

Prima i Assam – maluchy łagodne i płochliwe [VIDEO]

Poprzedni artykuł

UTRUDNIENIA! Tramwaj linii 3 wypadł z torów nieopodal Dolmedu

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.