fot. Piotr Krejner (archiwum)

Od poniedziałku zapłacimy za pozostawienie samochodu na kolejnej wrocławskiej ulicy. Wyznaczono tam 52 nowe miejsca postojowe, które będą objęte opłatami. ZDiUM podkreśla, że o wprowadzenie płatnych miejsc wnioskowali mieszkańcy oraz rady osiedli.

Od 27 września zapłacimy za parkowanie na ulicy Sienkiewicza, na odcinku od ul. Piastowskiej do ul. Bujwida. Obsługę nowych miejsc postojowych ma zapewnić 7 parkomatów. Miejsca będą objęte cennikiem obowiązującym w strefie C. Mieszkańcy kupią abonamenty parkingowe za 10 zł miesięcznie, lub 100 za cały rok.

W październiku planowane jest uruchomienie kolejnych takich miejsc na ulicach Liskego, Sopockiej, Bujwida oraz Komuny Paryskiej.

Są to przykłady realizacji wniosków mieszkańców wdrażane we współpracy z Radami Osiedli – wyjaśnia Tomasz Stefanicki z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia. We wszystkich przypadkach wiążą się one z bliskością obiektów generujących popyt na miejsca postojowe, na przykład campusów uczelni wyższych skupionych w ciągu Osi Grunwaldzkiej. W takim otoczeniu mieszkańcy coraz częściej domagają się regulacji parkowania poprzez wprowadzenie parkomatów. To poprawia rotację i sprawia, że zdecydowanie łatwiej znaleźć wolne miejsce postojowe – dodaje Stefanicki.

Obszar Strefy Płatnego Parkowania został poszerzony decyzją Rady Miejskiej Wrocławia w 2019 r., w wyniku prowadzonych wcześniej konsultacji społecznych. Na mapie obejmuje on obecnie praktycznie całe wrocławskie śródmieście.

Miasto podkreśla, że ideą wprowadzanych zmian jest zawsze autonomiczna decyzja mieszkańców i rady osiedla danego obszaru, w zakresie wyboru konkretnych odcinków ulic mających zostać objętych opłatami. Takie wnioski mieszkańcy osiedli mogą kierować do Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.

– Wrocław ma jedną z najmniejszych stref płatnego parkowania spośród dużych miast w Polsce, obejmuje ona 5.025 miejsc postojowych. W miastach takich jak Poznań czy Szczecin analogiczne strefy są zdecydowanie większe (Poznań – 7.212, Szczecin – 6.853). W Krakowie strefa płatnego parkowania obejmuje ponad czterokrotnie więcej miejsc postojowych – 20.150 – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Ile zapłacimy za postój na Sienkieiwcza?

Miejsca objęte opłatami od 27 września znajdują się w podstrefie V Strefy Płatnego Parkowania (dawna strefa C). Stawki obowiązujące w SPP:

  • 3,00 zł za 1. godzinę postoju;
  • 3,10 zł za 2. godzinę postoju;
  • 3,30 zł za 3. godzinę postoju;
  • 3,00 zł za 4. i każdą kolejną godzinę postoju.

Opłat za postój można dokonywać bilonem, kartą płatniczą, za pomocą aplikacji SkyCash, Pango lub BLIK. Opłaty obowiązują w dni robocze w godz. 9:00-18:00.

Powstanie zielone torowisko na Hallera. Zmiany w rozkładzie jazdy [SZCZEGÓŁY]

Poprzedni artykuł

O ponowne sprawienie niespodzianki – Ślęza Wrocław inauguruje walkę w Pucharze Polski

Następny artykuł

Możesz także polubić

4 Komentarze

  1. Uwazam że przy cmentarzu na Bujwida nie powinno byc platnych miejsc parkingowych !!!!ludzie starsi
    przyjeżdżają zalamani na cmentarz do swoich bliskich i nawet tam muszą płacić!!

  2. Zawsze wszystko jest na prośbę mieszkańców, kierowanie się ich dobrem. Ja tu wyczuwam głównie kierowanie się pazernością, więcej więcej, dajcie nam więcej!!!

  3. Jak ja lubię ten bełkot urzędników w sprawie SPP, stanowiący mieszaninę hipokryzji, obłudy i klamst.

  4. Mnie nikt o zdanie nie pytał, i rozmawiałem z sąsiadami to ich też nikt nie pytał, więc pisząc ,ze parkomaty przy ulicy Sienkiewicza są na wniosek mieszkanców po prostu kłamiecie, nawet w wspólnocie nikt nic nie wiedział, to jest jawny wałek , miasto na tym zarabia i nikogo tak naprawdę o zdanie nie pytają. Dzwoniłem do rady osiedla Ołbin z prośba o podanie mi adresów sąsiadów kto i kiedy głosował za parkomatami to sie zasłaniaja się Rodo, co w ocenie Uodo , bo do nich dzwoniłem jest niezgodne z prawem, ponieważ jest to wspólnota i kazdy członek ma prawo wiedziec kto za czym głosuje , jest to traktowane jak wspólny biznes. Więc sie pytam jeszcze raz kto i kiedy głowsował za parkomatami na ulicy Sienkiewicza?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.