W niedzielę palmową, 28 marca 2021r., kolejnych 27 żołnierzy, wypowiadając słowa roty, złożyło przysięgę na sztandar Akademii Wojsk Lądowych. To już druga w tym roku przysięga wojskowa, w 16 Brygadzie, ale pierwsza organizowana  na terenie koszar przy Al. gen. J. Hallera we Wrocławiu. Ze względu na epidemię i obostrzenia uroczystość odbyła się w rygorze sanitarnym. 

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu żołnierza. To też tradycja, która pozwala poczuć żołnierzowi pełną więź ze swoją jednostką i akceptację oraz szacunek kolegów. Aby dojść do tego ostatniego etapu trzeba przejść trudne i czasem wyczerpujące szkolenie.

Wojska Obrony Terytorialnej to ochotnicy, którzy chcą i potrafią pomagać. Dlatego wśród przysięgających żołnierzy można było spotkać wiele grup zawodowych.  Są to m.in. informatycy, finansiści, kierowcy, nauczyciele. Wszystkich łączy jedno, otwartość na potrzeby innych, kreatywność, odwaga, empatia, pracowitość.

Żołnierze, którzy złożyli przysięgę w niedzielę mają swoje życie i pracę. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, wyszło naprzeciw ich potrzebom i zorganizowało szkolenie weekendowe. W tygodniu wykonywali swoją pracę, zajmowali się swoimi sprawami w  sobotę i niedzielę zakładali mundur aby uczestniczyć w szkoleniu podstawowym. Ten tryb szkolenia skierowany jest do osób, które z różnych powodów nie mogą go odbyć w tradycyjnej formie, czyli spędzić 16 dni na poligonie.

Szkolenie 27 żołnierzy odbywało się  przez dwa weekendy w miesiącu. Trwało od grudnia 2020 r. do marca 2021 roku.

Jestem pewny, że od dnia przysięgi, każdy żołnierz będzie dumnie nosił oliwkowy beret z orłem w koronie, mundur z symbolem 16 DBOT oraz biało-czerwoną flagą. Będzie godnie reprezentował wartości oraz ideały, o które walczyło wiele pokoleń Polaków – powiedział dowódca 16 DBOT. płk Artur Barański.

Podczas uroczystości, na nową drogę służby wojskowej błogosławieństwa żołnierzom udzielili kapelan 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ks. Kamil Pawlik oraz ks. Grzegorz Cebulski z Cywilno – Wojskowej parafii prawosławnej im. Św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu.

W tym roku, mimo pandemii, szeregi 16 DBOT zasiliło już 50 żołnierzy.

Piotr Krejner

Blisko 1000 nowych miejsc pracy – „Faurecia” rozwija nowy projekt w Wałbrzychu

Poprzedni artykuł

Czy to ptak? Czy to samolot? Nie! To Skoda 16T po remoncie

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.