Wrocławscy policjanci, którzy zajmują się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej, współpracując z funkcjonariuszami wydziału dochodzeniowo-śledczego, namierzyli i zatrzymali kobietę oraz mężczyznę podejrzanych o bardzo liczne oszustwa na terenie kraju.
Zatrzymanie obojga było efektem kilkumiesięcznej pracy operacyjnej oraz analiz materiałów dowodowych m.in. zabezpieczonej dokumentacji, plików znajdujących się w blisko 30 komputerach i informacji w kilkudziesięciu telefonach komórkowych. Podejrzani kobieta i mężczyzna poprzez zarządzanie spółkami zawierali umowy dotyczące publikacji reklam na łamach rożnych gazet, czym wprowadzali w błąd liczne podmioty gospodarcze co do zakresu, czasu trwania oraz dalszych konsekwencji finansowych.
29-letni mężczyzna został zatrzymany na terenie Wrocławia, a 30-letnia kobieta na terenie Oleśnicy. Oboje nie kryli zdziwienia, widząc policjantów w drzwiach swoich mieszkań. W trakcie przeszukań pomieszczeń wykorzystywanych przez spółki m.in. we Wrocławiu, Opolu i Lesznie, policjanci zabezpieczyli blisko 30 komputerów, dyski przenośne, a także kilkadziesiąt telefonów komórkowych, pieniądze w walucie polskiej i euro oraz tomy dokumentacji, które stanowią teraz dowody w sprawie. Można to zobaczyć na filmiku udostępnionym przez Policję.
Liczna pokrzywdzonych osób fizycznych oraz firm z terenu całej Polski, na chwilę obecną jest nie mniejsza niż 700, a wartość strat oszacowano na kwotę ponad miliona złotych.
Po przewiezieniu do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, na bazie zgromadzonych przez funkcjonariuszy materiałów, usłyszeli już zarzuty za to, że działając wspólnie i w porozumieniu doprowadzili do niekorzystnego rozporządzania mieniem wiele podmiotów gospodarczych, nie przekazując im każdorazowo pełnej informacji o szczegółach istotnych warunkach zawieranych umów oraz zmieniając sposób jej realizacji, tj. o czyn z art. 286 par. 1 Kodeksu Karnego.
Prokuratura zastosowała już wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. Oboje za swoje czyny odpowiedzą przed sądem, a w świetle obowiązujących przepisów, grozić im może kara pozbawienia wolności nawet do lat 8. Obecnie funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu nadal wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy, bo niewątpliwie ma ona charakter rozwojowy
Poprzez: KMP Wrocław