Kierunek lekarski prowadzony na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu otrzymał pozytywną ocenę programową Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej na możliwie najdłuższy okres sześciu lat. Ocena ta i czas, na jaki została przyznana, jest dowodem, że uczelnia spełnia wszystkie standardy jakości kształcenia.
Podczas oceny programowej PKA bierze pod uwagę m.in. konstrukcję programu studiów i jego realizację, kompetencje i liczebność kadry, infrastrukturę i wykorzystywane zasoby edukacyjne, wdrażane innowacje, wsparcie studentów oraz monitorowanie, przegląd i doskonalenie programu studiów. Uchwała Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z 12 grudnia 2024 r. potwierdza, że proces kształcenia realizowany na kierunku lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu spełnia wszystkie kryteria określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 12 września 2018 r. w sprawie kryteriów oceny programowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1787).
Ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej to jedna najważniejszych opinii, która w sposób możliwie najbardziej obiektywny ocenia jakość edukacji – uważa dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu dr hab. Robert Zymliński prof. UMW. Sam proces i czas oceny programowej ocenia jako trudny i wymagający, ale cieszy się z wniosków oraz uwag PKA, dzięki którym wydział będzie mógł jeszcze lepiej kształcić przyszłych lekarzy. Każdy taki audyt ma dla nas ogromne znaczenie. Audytorzy zwrócili nam kilka racjonalnych uwag, co jest jednym z celów przeprowadzanej oceny. Na pewno wykorzystamy ich rekomendacje, aby nadal efektywnie doskonalić jakości nauki – dodaje. Uzyskanie pozytywnej opinii PKA na maksymalny okres sześciu lat (kolejna powinna nastąpić w roku akademickim 2030/2031) to potwierdzenie wysokich standardów kształcenia.
W tym roku obchodzimy 75-lecie istnienia, więc tworzenie i utrzymywanie wysokich standardów nauczania mamy we krwi. Decyzja Polskiej Komisji Akredytacyjnej to także ważna wiadomość zarówno dla studentów, jak i kandydatów na studia, którzy mogą mieć pewność, że zostaną rzetelnie przygotowani do wykonywania zawodu lekarza. To również wyraz uznania dla wszystkich pracowników uczelni – podsumowuje dr hab. Robert Zymliński.
