Zakończył się kolejny etap KAF Young Art Prize 2024 – pierwszej edycji międzynarodowego konkursu malarskiego organizowanego przez Krupa Art Foundation. W trwającym ponad trzy miesiące naborze swoje prace zgłosiło 1597 artystek i artystów. Spośród nich jury wybrało 12 osób, które zaprezentuje się na wystawie finałowej w czerwcu we Wrocławiu.
KAF Young Art Prize jest częścią działalności fundacji wspierającej twórczynie i twórców sztuki współczesnej. Jego celem jest promowanie wybitnych osiągnięć, zachęcanie do odwagi w decyzjach artystycznych i wspieranie artystów i artystek na wczesnym etapie rozwoju. Pierwsza odsłona konkursu skierowana była do osób w wieku od 18 do 35 lat. Do udziału można było zgłosić pracę wykonaną dowolną techniką malarską oraz na dowolnym materiale, która powstała nie wcześniej niż w roku 2022. Do 31 marca swoje prace zgłosiło 1597 osób z całego świata.
Wśród przesłanych prac widać było wyraźnie kilka trendów malarskich. Co ciekawe, ich granice nie rysowały się wzdłuż granic państwowych – to raczej wspólne stanowiska i kierunki rozwoju, podejmowane równocześnie w różnych krajach. Widać, że obieg poszukiwań artystycznych, nawet bardzo młodych osób twórczych, stał się bardzo międzynarodowy, artystki i artyści z różnych krajów szukają odpowiedzi na podobne pytania i odnoszą się do tych samych, uniwersalnych problemów – komentują nabór organizatorzy.
Poziom zgłoszonych prac był bardzo wysoki, a każdy uczestnik i uczestniczka zasługuje na słowa uznania. Trudne zadanie wytypowania finalistów przypadło 6-osobowemu jury w składzie: Antoni Burzyński, Pola Dwurnik, Sylwia Krupa, Katarzyna Młyńczak-Sachs, Oleksandra Pogrebnyak i Aleksy Wójtowicz. KAF Young Art Prize nie odchodzi w całości od formuły konkursowej, wprowadza jednak trzy równorzędne nagrody przyznawane trójce laureatów – każdy z nich otrzyma po 12 000 euro. Jednocześnie wszyscy pozostali finaliści (maksymalnie 9 osób) otrzymają honorarium w wysokości 400 euro. W open callu otrzymaliśmy bardzo różnorodne propozycje, czasem odbiegające daleko od klasycznie rozumianego malarstwa, a przez to bardzo interesujące i inspirujące. Pytanie o granice medium nie okazało się aż tak definiującym dyskusję kryterium, jak można się było spodziewać, a na wystawie zobaczymy wiele prac znajdujących się raczej w centrum tej kategorii – dodają organizatorzy.
- W finale ostatecznie zaprezentuje się dwunastka osób twórczych: Kateryna Aliinyk, Andrej Maxim Auch, Martina Drozd Smutná, Wiktoria Kieniksman, Ant Łakomsk, Krystyna Melnyk, Krzysztof Mętel, Horacy Muszyński, Filip Rybkowski, Patryk Staruch, Kuba Stępień oraz Emily Stevenhagen.
Podsumowaniem pierwszej edycji konkursu i równocześnie momentem ogłoszenia laureatów nagród finansowych będzie otwarcie pokonkursowej wystawy w Krupa Art Foundation na wrocławskim Rynku. Ekspozycja ruszy 14 czerwca br. i zobaczymy na niej wybrane prace wszystkich finalistów i finalistek konkursu.
- Organizatorem konkursu jest Krupa Art Foundation – zlokalizowana na wrocławskim Rynku nowa, niezależna instytucja sztuki współczesnej założona przez Sylwię i Piotra Krupów.
- Jej program skupia się na promocji sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości osób artystycznych z Europy Środkowo-Wschodniej.
- Aktualnie obejrzeć tu można dwie wystawy – stałą ekspozycję „Jeżeli chcemy, by wszystko pozostało tak jak jest, wszystko musi się zmienić” prezentującą prace z prywatnej kolekcji fundatorów oraz „Rzecz o granicach ludzkiego poznania. Światło i cień”, czyli wizualną opowieść o pięknym szaleństwie jakim może być mariaż sztuki i nauki.
- Więcej informacji o wydarzeniach w serwisie: krupaartfoundation.pl
Foto: Wojciech Chrubasik / Alicja Kielan