SamorządWiadomościWideo/Galerie

Już jedziemy Placem Orląt Lwowskich – budowa TAT idzie zgodnie z planem [VIDEO]

1

Dziewięć miesięcy ciężkiej pracy i utrudnień. Wraca ruch tramwajowy przy placu Orląt Lwowskich. To nie koniec dobrych informacji, bo do użytku oddany jest fragment, od którego zaczęła się budowa TAT na Nowy Dwór. W przyszłym roku (prawdopodobnie wiosną) miasto planuje uruchomienie tramwaju, którym pasażerowie przejadą aż do ulicy Śrubowej.

Skrzyżowanie zyskało nowy układ drogowo-torowy, a przebudowane szyny w ul. Podwale pozwolą zarówno skręcić tramwajom w kierunkach: pl. Jana Pawła II, jak i pl. Legionów, ale także przejechać dalej, w stronę Dworca Świebodzkiego. Przed weekendem odbył się przejazd próbny, a pasażerami byli m.in. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Krzysztof Balawejder – prezes MPK Wrocław.

Za nami testowy przejazd z nowego przystanku przy pl. Orląt Lwowskich, który jest początkiem nowej linii autobusowo-tramwajowej, zmierzającej w kierunku Nowego Dworu. To największa tego typu inwestycja w powojennym Wrocławiu. Dziewięć miesięcy prac sprawiło, że od soboty na pl. Orląt Lwowskich powrócą tramwaje, a co więcej, w przyszłym roku chcielibyśmy uruchomić tramwaj na pierwszym odcinku TAT-u, czyli do ulicy Śrubowej. Transport publiczny na bardzo wysokim poziomie, to mój cel, priorytet, ale także moje marzenie – mówił nam w ubiegły piątek prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Cieszymy się, że dzięki sprawnej pracy i współpracy z Wrocławskimi Inwestycjami nasze tramwaje i autobusy pojadą przez to zmodernizowane skrzyżowanie i linie 0L, 0P, 74, 15, 31, 32 w tym odcinku wracają na plac Orląt Lwowskich. Cieszy także powstanie wspólnego przystanku tramwajowo-autobusowego, dzięki czemu przesiadki będą prostsze i wygodniejsze – relacjonował prezes MPK Krzysztof Balawejder. Jakość nowo powstałych torów sprawdzana była zabytkowy tramwaj. Zapytaliśmy prezesa MPK Wrocław z jakiego okresu pochodzi i co jest atutem tego specjalnego pojazdu.

O tramwaju na Nowy Dwór rozmawia się dłużej, niż będzie trwała jego budowa, która zakończyć ma się w 2023 roku. Pierwszy etap inwestycji kosztował 67 mln zł. Jego ukończenie to dowód na to, że systematycznie sygnalizowane w naszego portalu przedsięwzięcie infrastrukturalne, jakim jest Trasa Autobusowa-Tramwajowa, realizowane jest w szybkim tempie. Całkowita jej długość to 7 km. To największa inwestycja komunikacyjna we Wrocławiu od 1949 roku, kiedy wybudowano linię na Leśnicę. Zobacz nasze video.

Jak podaje wrocławski ratusz Dotąd na skrzyżowaniu pl. Orląt Lwowskich/Podwale/Piłsudskiego/Tęczowa:

 • przebudowano układ drogowo-torowy na w/w skrzyżowaniu w tym powstały nowe przystanki tramwajowe, zamontowano nowe szyny, rozjazdy, system sterowania, nowe ścieżki rowerowe i chodniki, perony przystankowe,
 • wybudowano kanalizację deszczową,
 • zamontowano słupy oświetlenia ulicznego,
 • przebudowano sieć trakcyjną, ułożono kable trakcyjne i zamontowano słupy trakcyjne i trakcyjno- oświetleniowe,
 • wybudowano kanalizację teletechniczną,
 • usunięto kolizje elektroenergetyczne SN, NN,
 • zamontowano nowe wiaty przystankowe,
 • wybudowano przepompownie ścieków (w rejonie nowego przystanku Nabycińska).

W ramach tej trudnej, inżynierskiej pracy, która została przeprowadzona na obszarze pl. Orląt Lwowskich zostały wymienione wszystkie branże sieci – te popularne, czyli kanalizacja, woda, gaz, jak również te istotne z punktu widzenia przedsiębiorstw, czyli sieci teletechniczne. Trzeba także zaznaczyć, że od soboty również kierowcy będą mogli przejechać od pl. Jana Pawła II w kierunku pl. Legionów, a także skręcić w ul. Tęczową. Likwidujemy tym samym konieczność objazdu przez ulicę Sokolniczą – zapewnia Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji.

W związku z wykonanymi pracami od soboty 8 sierpnia zmieniła się organizacja ruchu w tym rejonie:

 • Tramwaje linii okólnej 0L i 0P wróciły już na trasę w obu kierunkach przez pl. Orląt Lwowskich, ale w związku z prowadzonymi pracami na Rondzie Reagana będą kursowały objazdami w następujący sposób:
  Linia 0L Mosty Mieszczańskie – pl. Jana Pawła II – pl. Orląt Lwowskich – pl. Legionów – Dw. Główny – Pułaskiego – Rondo Reagana (peron 2) – Piastowska – Nowowiejska – Słowiańska – Dw. Nadodrze – Chrobrego – Łokietka – Dubois – Mosty Mieszczańskie
  Linia 0P Mosty Mieszczańskie – Dubois – Łokietka – Chrobrego – Dw. Nadodrze – Słowiańska – Nowowiejska – Sienkiewicza – Stadion Olimpijski – Mickiewicza – Rondo Reagana (peron 1) – Pułaskiego – Dw. Główny – pl. Legionów – pl. Orląt Lwowskich – pl. Jana Pawła II – Mosty Mieszczańskie
 • Tramwaje linii 31 i 32 powrócą na swoją dotychczasową trasę.
 • Tramwaje linii 15w obu kierunkach pojadą od placu Jana Pawła II przez plac Orląt Lwowskich do placu Legionów.
 • Tramwaje linii okresowej 74 nadal będą kursowały obecną trasą przejazdu pomiędzy pętlą „Oporów” a placem Staszica, ale pojadą w obu kierunkach przez plac Orląt Lwowskich.
 • Autobusy linii 122 jadące od strony Popowic i Szczepina w kierunku placu Legionów powrócą na swoją trasę przez plac Solidarności, ulicę Legnicką, plac Jana Pawła II, ulicę Podwale do placu Orląt Lwowskich. Autobusy będą zatrzymywały się na placu Orląt Lwowskich na przystanku tramwajowym w kierunku placu Legionów (przystanek dla linii tramwajowej 0L, 15, 31, 32 i 74). W kierunku powrotnym linia 122 będzie kursowała bez zmian obecną trasą przejazdu. Linia 127 Autobusy linii 127 jadące od strony Popowic i Szczepina w kierunku placu Legionów powrócą na swoją trasę przez plac Solidarności, ulicę Legnicką, plac Jana Pawła II, ulicę Podwale do placu Orląt Lwowskich. Autobusy będą zatrzymywały się na placu Orląt Lwowskich na przystanku tramwajowym w kierunku placu Legionów (przystanek dla linii tramwajowej 0L, 15, 31, 32 i 74). W kierunku powrotnym linia 127 będzie kursowała bez zmian obecną trasą przejazdu. Nadal autobusy ww. linii będą kursowały objazdem przez plac Legionów i ulicę Grabiszyńską z pominięciem ulicy Tęczowej.
 • Autobusy linii 144 i kursy nocne linii 250 jadące od strony Osiedla Nadodrze w kierunku placu Legionów będą nadal zatrzymywały się na placu Jana Pawła II na przystanku tramwajowym od strony Mostu Sikorskiego (przystanek dla linii tramwajowej 0L) – jest to już zmiana stała – i dalej pojadą ulicą Podwale do placu Orląt Lwowskich. Autobusy będą zatrzymywały się na placu Orląt Lwowskich na przystanku tramwajowym w kierunku placu Legionów (przystanek dla linii tramwajowej 0L, 15, 31, 32 i 74). W kierunku powrotnym linia 144 będzie kursowała bez zmian obecną trasą przejazdu. Linia 106, 148, 149, 206 i 249 Nadal będą kursowały bez zmian obecnymi objazdami w obrębie placu Orląt Lwowskich.
Dariusz Nowakowski

Unikatowy laser do diagnostyki chorób oczu – powstał we Wrocławiu

Poprzedni artykuł

Ratunek w ostatniej chwili – kobieta była już pod lustrem rzeki

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

1 Komentarze

 1. […] powiedzieć, że TAT powstaje na naszych oczach. Niedawno w naszym materiale video informowaliśmy o wznowieniu ruchu na skrzyżowaniu przy ulicy Orląt Lwowskich. Teraz odwiedzamy budowę, która w […]

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.