Dzisiejszej nocy przez Wrocław przebiegnie dziewiąta edycja Nocny Półmaraton Wrocław! Impreza rozpocznie się o godzinie 22:00, aczkolwiek zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej pojawią się już wcześniej. Sprawdzamy, czego mogą się spodziewać wrocławscy kierowcy!
Jak informuje miasto Wrocław, 20 ulic będzie całkowicie lub częściowo niedostępnych dla parkujących samochodów. Zakaz ten potrwa od 22:00 w sobotę (dzisiaj) do 1:30 w niedzielę (jutro). Zaparkowane pojazdy należy usunąć wcześniej, aby nie przeszkadzały w płynnym przeprowadzeniu maratonu.
– W obie strony nie będzie można parkować na Różyckiego, fragmencie Kościuszki, Dworcowej, Modrzejewskiej, fragmencie pl. Wolności, Skłodowskiej-Curie. Do tego dochodzą ulice częściowo wygrodzone z możliwości parkowania z jednej lub drugiej strony – tak będzie na Kościuszki, Piotra Skargi, Nowej, Kazimierza Wielkiego, Podwalu, Białoskórniczej, Purkyniego, Kraińskiego, Sienkiewicza, Kopernika – przekazuje rzecznik prasowy MCS Wrocław, Maciej Fedorczuk.
Trasa musi zostać przygotowana odpowiednio wcześniej, aby uniknąć niepotrzebnego chaosu czy też nieuczciwych dla zawodników utrudnień. Znaki o zakazie parkowania zostały przygotowane już tydzień temu. Parkowanie w tych strefach jest zabronione przez całą sobotę, a pojazdy, których właściciele zignorują zakaz będą usuwane na koszt właściciela samochodu! Pełna lista ulic, na których wprowadzono zakaz parkowania dostępna jest pod tym adresem internetowym.
– To ostateczność, dlatego apelujemy do wrocławian, by, jeśli mieszkają na trasie półmaratonu, zwrócili uwagę na powieszone już znaki i przeparkowali auta lub pamiętali w piątek, by gdzie indziej zaparkować samochód. Pozostawione pojazdy będziemy usuwać. Nie ma innego wyjścia, bo inaczej policja nie dopuści trasy, jeśli będą na niej przeszkody w postaci aut. Pamiętajmy: to 10 000 ludzi i ze względów bezpieczeństwa trasa nie może mieć jakichkolwiek przeszkód – wyjaśnia w dalszej wypowiedzi Maciej Fedorczuk.
Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej
Podobne utrudnienia spotkają korzystających z przejazdów komunikacją miejską. Sam maraton startuje od godziny 22:00, jednak już od 20:00 będą wyraźne zmiany w kursowaniu niektórych autobusów i tramwajów.
– Po godzinie 20:00 zawieszone zostanie kursowanie czterech linii tramwajowych i jednej autobusowej, a pomiędzy 21:00 a 21:30 dodatkowo jeszcze jednej linii tramwajowej i autobusowej. Wszystkie pozostałe linie zmienią swoje trasy od godziny 20:30 lub 21:30. Korekty dotyczyć będą również wybranych kursów komunikacji aglomeracyjnej i nocnej. Szczegółowe informacje, jak pojadą tramwaje i autobusy można uzyskać na stronie www.wrocław.pl w zakładce „komunikacja” lub bezpośrednio na przystankach – przekazuje Paulina Tyniec-Piszcz z Wydziału Transportu.
To reakcja na wrocławskie święto dla biegaczy. Organizacja takiego wydarzenia to zaangażowanie wielu różnych osób – od organizatorów, przez policję, pogotowie ratunkowe, ale także wspomniane MPK Wrocław. W maratonie udział weźmie około 10 tysięcy uczestników!
– Warto pamiętać, że dystans półmaratonu biegacze pokonają maksymalnie w 3,5 godziny, więc te utrudnienia, choć są znaczące, to jednak stosunkowo krótkotrwałe. Należy też podkreślić, że jak co roku nadzór ruchu MPK będzie dbał o to, aby komunikacja tramwajowa i autobusowa wróciła na swoje stałe trasy przejazdu w sposób bezpieczny, natychmiast po przebiegnięciu półmaratończyków – dodaje Paulina Tyniec-Piszcz.
PEŁNA LISTA ZMIAN W KURSOWANIU KOMUNIKACJI ZBIOROWEJ WE WROCŁAWIU DOSTĘPNA POD TYM ADRESEM INTERNETOWYM.
Poleca się, aby sprawdzić wcześniej trasę 9. Nocnego Półmaratonu Wrocław i zwyczajnie ominąć jego trasę, jeśli planujecie przejazd przez miasto w tych godzinach. Zaleca się skorzystanie z obwodnicy śródmiejskiej i autostradowej, a także Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Pełna trasa biegu udostępniona przez Młodzieżowe Centrum Sportu poniżej.