Wiemy już, jak zagospodarowany będzie zagrodzony od wielu miesięcy teren przy ulicy Powstańców Śląskich. Na popularnej wśród mieszkańców osiedla „łące”, oprócz budynku Centrum Południe, którego wykonawcą jest Skanska, powstanie biurowiec MidPoint 71.
Na zielonej niegdyś przestrzeni – pomiędzy ówczesnym Poltegorem (kto pamięta słynną wrocławską „żyletkę”?), a Hotelem Wrocław – zdążyło się bardzo wiele zmienić. Planów na zagospodarowanie terenu było mnóstwo. Mówiono o parku, o dodatkowych parkingach czy galerii handlowej, która miała wzbogacić miejski pejzaż dzięki swej nietuzinkowej urodzie. Żaden z powyższych pomysłów nie został jednak zrealizowany, a zaraz po powstaniu Sky Tower’a, deweloperzy rzucili się w pośpiechu do przedstawiania swoich koncepcji.
Po bankructwie inwestorów z hiszpańskiej Saragossy, teren z wykopanymi fundamentami stał pusty i ogrodzony przez ponad dwa lata. Wszystko zmieniło się po wykupieniu go przez Grupo Prasa GP, które wybudowało tam nowoczesne budynki mieszkalne. Z kolei w sierpniu 2018 r., po drugiej stronie, tuż przy Sky Tower, rozpoczęła się budowa kompleksu biurowców Centrum Południe, których inwestorem jest firma Skanska. Projekt, o którym informowaliśmy pół roku temu, wydaje się zmierzać ku końcowi, konstrukcja ma już 15 pięter, a robotnicy wkraczają w etap wykańczania wnętrz i elewacji. To jednak nie jedyny biurowiec, jaki powstanie na terenie „nowego centrum”.
Na początku tygodnia dotarliśmy do informacji, że gotowy jest już projekt budynku „MidPoint 71”. Kompleks ma być dwuczęściowy: jedna z nich będzie 6-piętrowa, druga ma mieć 14 kondygnacji. Poza przestrzenią do pracy, powstać mają lokale usługowe, sklepy i restauracje. Według inwestora, spółki Echo Investments, nowy budynek nie zwiększy problemów parkingowych mieszkańców, o których pisaliśmy dwa miesiące temu w naszym portalu. Do dyspozycji pracowników będą 423 miejsca parkingowe oraz – uwaga! – 106 stojaków na rowery.
Warto wspomnieć, że „MidPoint 71” ma spełniać wymagania certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent (z zakresu m.in. oszczędności wody, energii, minimalizacji negatywnego oddziaływania na środowisko czy zarządzania odpadami). Budynek ma być ukończony za około dwa lata.
Maciej Fedorczuk
Komentowane 1