Przepis na zgodę? Talerz pierogów, blacha pieczonych ziemniaczków, pachnące wiśniowe ciasto i zaśpiewana owsianka. Rusza kampania społeczna „Przepis na Zgodę”!
„Przepis na zgodę” to akcja projektu Pogotowie Mediacyjne, koordynowanego przez Fundację Dom Pokoju oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Celem kampanii jest przede wszystkim promowanie komunikacji bez przemocy i dialogu, a także bezpłatnych mediacji dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, które oferuje Pogotowie Mediacyjne.
Pomysł na akcję powstał z potrzeby promowania rozmowy jako niezbędnego, pierwszego kroku do porozumienia. Rozmawianie wcale nie jest łatwe, dlatego warto wesprzeć się ciepłą, świeżo parzoną kawą czy przygotowaną dla kogoś kolacją. Ważne rozmowy często odbywamy przy stole. Rozmawiamy przy trzeciej kawie w kawiarni, przy wspólnym gotowaniu, podczas dzielenia się ostatnim kawałkiem przepysznego ciasta. Dzielimy się refleksją, wspominamy, kłócimy się, dużo się śmiejemy, a potem godzimy – mówi Dorota Whitten – pomysłodawczyni akcji, mediatorka i facilitatorka z Fundacji Dom Pokoju.
Organizatorzy akcji zaprosili ludzi kultury, wrocławskie inicjatywy i instytucje do podzielenia się przepisem na zgodę, czyli przepisem na potrawę lub napój, które kojarzy im się z rozmową, byciem razem i porozumieniem. W akcji biorą udział m.in Mikołaj Woubishet, aktor Teatru Muzycznego Capitol, Wrocławska Fundacja Filmowa, Dana Vynnytska, wokalistka i pianistka takich zespołów jak Dagadana i Babooshki oraz zespół Wrocław Rozmawia.
Uważam, że proces lepienia pierogów ma w sobie coś magicznego, kiedy człowiek zapomina o różnych problemach, a sam proces uspokaja, zachęca do otwierania się – możemy wyczytać w przepisie Dany Vynnytskiej. Z kolei Michał Czekajło – wrocławski kucharz, piszę wprost: Jeśli chcesz z kimś porozmawiać o czymś poważnym lub o czymś trudnym albo kogoś przeprosić albo z kimś się zapoznać to najczęściej zapraszasz go do flaszki lub po prostu do domu na obiad, na zupę, czyli dajesz mu to co twoim zdaniem jest najlepsze, częstujesz go swoim jedzeniem.
W ramach akcji organizowany jest konkurs dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia, który ma zachęcić do dzielenia się swoimi przepisami na zgodę oraz wywołaniem dyskusji na temat dialogu i rozmowy prowadzącej do zgody. Konkurs polega na przesłaniu na maila [email protected] lub w wiadomości prywatnej na fanpage Pogotowia Mediacyjnego swojego przepisu na zgodę wraz ze zdjęciem lub ilustracją. Zwycięskie przepisy otrzymają obiad dla dwóch osób od dwóch wrocławskich restauracji Kasza i Pasza oraz Bez Lukru. Przepisy można przesyłać do 6 listopada.
Pogotowie Mediacyjne to bezpłatna pomoc w rozwiązywaniu sporów metodą mediacji dla wszystkich Wrocławian i Wrocławianek.
Do Pogotowia można zgłaszać się w sprawach sporów sąsiedzkich, braku porozumienia w rodzinie, konfliktów małżeńskich, sprawach przed rozwodowych, nieporozumień wspólników czy konfliktów w zespole.
Pogotowie Mediacyjne finansowane jest ze środków Gminy Wrocław.