Jesień w Zakładzie Narodowym imienia Ossolińskich zapowiada się niezwykle ciekawie. Jakie atrakcje przygotowało Ossolineum na najbliższe tygodnie?
W jesiennym planie wrocławskiego Ossolineum pojawi się sporo nowości. Odwiedzający będą mogli między innymi poznać bliżej sylwetkę Aleksandra Fredry za sprawą prezentacji rękopisów i pierwodruków słynnego pisarza czy też obejrzeć wystawę inspirowaną 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego.
5 września 2023
godz. 13:00
Sale pod Kopułą
wernisaż wystawy „Żołnierz napoleoński, ojciec komedii polskiej”
5 września – 29 października
„Żołnierz napoleoński, ojciec komedii polskiej – Fredro w Ossolineum”
Sale pod Kopułami, ul. Szewska 37
Na wystawie zorganizowanej w 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry zaprezentujemy rękopisy i pierwodruki tekstów Fredry, a także fotografie z przedstawień teatralnych, projekty kostiumów scenicznych i scenopis ekranizacji „Zemsty” autorstwa Andrzeja Wajdy.
9-10 września
Skarb brakteatów z Łagiewnik
Refektarz Ossolineum, ul. Szewska 37
Wyjątkowe wydarzenie. Pierwsza publiczna prezentacja odkrytego niedawno Skarbu z Łagiewnik – dużego zespołu monet z XIII w. Monety zostały poddane konserwacji przez pracowników Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Banku Polskiego.
15 września 2023 – 28 stycznia 2024
Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność
Muzeum Pana Tadeusza
Inspiracją wystawy jest 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W tamtym czasie polskie patriotki na znak buntu ubierały się na czarno. Prezentacja ówczesnych strojów i biżuterii patriotycznej jest okazją do zaprezentowania form protestu kobiet- nie tylko w XIX w., ale też m.in. podczas stanu wojennego. (w załączniku przesyłam fotki niektórych eksponatów).
Informacja prasowa: Ossolineum