Ocena kadry akademickiej, reputacja pracodawców, stosunek liczby pracowników do liczby studentów, poziom umiędzynarodowienia, publikacje i cytowania, a także – po raz pierwszy od tego roku – udział w międzynarodowych sieciach badawczych. To są kryteria rankingu uczelni z Europy Wschodniej, Centralnej oraz Azji Środkowej. W tegorocznym podsumowaniu na 43. miejscu znalazła się Politechnika Wrocławska.
Rankingu Regional Rankings EECA 2020 dał wrocławskiej uczelni czwarty w Polsce wynik. Ustępujemy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, Uniwersytetowi Warszawskiemu oraz Politechnice Warszawskiej. Wyprzedzamy Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Uniwersytet Wrocławski – wyjaśnia Andrzej Charytoniuk z Politechniki Wrocławskiej w wypowiedzi dla portalu Tu Wrocław.
W tym roku Politechnika Wrocławska uzyskała najwyższe noty za udział w międzynarodowych sieciach badawczych (43 pozycja), publikacje naukowe (46), renomę wśród pracodawców (48) oraz ocenę kadry akademickiej (49). Wynik w rankingu 2020 oznacza awans w porównaniu z rokiem ubiegłym o jedną pozycję, a w zestawieniu z pierwszym rankingiem z 2014 roku to skok o 14 lokat
Regional Rankings Emerging Europe and Central Asia publikowany jest od 2014 roku w ramach QS World University Rankings. Na szczycie rankingu za rok 2020 jest Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. M.W. Łomonosowa.
QS Quacquarelli Symonds to firma zajmująca się analizą sektora edukacji na świecie. Analizowany region można zobrazować jako pole trójkąta, którego poszczególne wierzchołki leżą na obszarze Syberii, Morza Bałtyckiego i Turcji. Ranking QS World University Rankings: EECA obejmuje niespełna jedną piąta całkowitej powierzchni lądów na Ziemi. Uczelnie objęte rankingiem dla Europy Wschodniej i Azji Środkowej znajdują się w 24 krajach, a część z nich wyrobiło sobie ugruntowaną pozycję na światowym rynku edukacji. Na liście jest m.in. 97 uniwersytetów z Rosji i 45 z Turcji.