W Kucharzowicach policjanci zatrzymali kierowcę jadącego z nadmierną prędkością, ale okazało się, że to nie było wszystko. Seniorka z powiatu oławskiego została oszukana przez osobę podającą się za członka rodziny.
- Przed godziną 8.00 w miejscowości Kucharzowice policjanci zatrzymali do kontroli 48-letniego kierującego samochodem Audi. Powodem kontroli było przekroczenie przez niego dozwolonej prędkości. W miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h, kierowca poruszał się z prędkością 63km/h. Funkcjonariusze podczas rozmowy wyczuli od mężczyzny woń alkohol. Podejrzenia co do stanu trzeźwości mieszkańca powiatu strzelińskiego okazały się słuszne. Badanie alkomatem wykazało 1,8 promila alkoholu w jego organizmie. Działając na podstawie nowych przepisów, zabezpieczyli auto na strzeżonym parkingu na poczet przyszłej kary. 48-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszy zarzut kierowania w stanie nietrzeźwości. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów. O jego dalszym losie zadecyduje sąd, który podejmie decyzję o wysokości karny i ewentualnym przepadku mienia.
- Dostałeś telefon, że twojemu dziecku lub wnukowi coś się stało lub popełnił przestępstwo, a jedyną możliwością uniknięcia odpowiedzialności karnej jest przekazanie Policji lub prokuraturze pieniędzy? Uważaj możesz paść ofiarą przestępstwa! Niestety ofiara takiego przestępczego procederu stała się 76-letnia mieszkanka powiatu oławskiego. W ręce oszusta przekazała swoje oszczędności w kwocie 40 tysięcy złotych. Przestępcy szukając swoich ofiar bazują na rozpoznaniu psychologicznych wzorców zachowań ludzi. Wykorzystując pozyskaną w ten sposób wiedzę oszuści manipulują swoimi ofiarami w ten sposób, aby doprowadzić je do przekazania swoich pieniędzy. Jednym z najczęściej i najszerzej stosowanych przez przestępców wybiegów jest stworzenie poczucia zagrożenia oraz wywarcie presji czasu. W dalszym ciągu jedną z częściej wykorzystywanych metod przez przestępców jest oszustwo „na wnuczka”. Jak sama nazwa wskazuje, oszuści posługują się w niej podszyciem pod członka rodziny. Proceder przestępców bazuje na stałym schemacie. Oszust dzwoni do swojej ofiary i czeka, aż to osoba odbierająca telefon sama wskaże imię np. wnuka, z którym myśli, że rozmawia. Następnie informuje, że np. popełnił przestępstwo, a jedyną możliwością uniknięcia przez niego odpowiedzialności karnej jest przekazanie pieniędzy. Do pokrzywdzonego przyjeżdża współpracująca z oszustem osoba, która zabiera wskazaną kwotę.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl