Po godz. 1. w nocy policjanci zostali powiadomieni, że w pobliżu miejscowości Henrykowice do płynącej nieopodal rzeki wpadł jakiś samochód. Na miejscu zastali prawie całkowicie zanurzony w wodzie samochód osobowy.

Policjanci brnąc w lodowatej wodzie sprawdzili pojazd i teren przyległy – nigdzie nie było kierowcy ani innych osób. Samochód został wyciągnięty z rzeki przez wezwanych na miejsce strażaków. Funkcjonariusze ustalili właściciela auta i rozpoczęły się poszukiwania kierowcy. Po kilkudziesięciu minutach w pobliskiej wiosce policjanci zatrzymali mężczyznę, który jak się okazało kierując autem stracił panowanie nad pojazdem i zjechał z drogi wpadając do rzeki Rybnicy. Samochodem kierował 21-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego. Mężczyzna był nietrzeźwy – w jego organizmie stwierdzono ponad 2,4 promila alkoholu.

Ponadto okazało się, że ma on orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z tym do czasu wyjaśnienia okoliczności sprawy, mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Samochód, którym poruszał się nieodpowiedzialny kierowca, po wydobyciu z wody, został zabezpieczony przez policjantów na parkingu strzeżonym. Mężczyzna usłyszał już zarzut popełnienia przestępstwa drogowego. Sprawa znajdzie swój finał w milickim sądzie, gdzie sprawca poniesie konsekwencje prawne za popełnione przestępstwa.

Całe to zdarzenie, do którego doszło w czasie Świąt Bożego Narodzenia, zakończyło się pozytywnie, bo kierowcy udało się wyjść bez szwanku na zdrowiu z zatopionego pojazdu, ale nie zawsze ma się tyle szczęścia. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i zachowanie ostrożności na drodze! Jeśli spożywałeś nawet najmniejszą ilość alkoholu, nie wsiadaj za kierownicę samochodu.

Za naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości nawet do 2 lat więzienia. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. zł. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tys. zł.

Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl

Polskie Sieci Energetyczne i Lasy Państwowe ponownie zadbają o bezpieczeństwo rybołowów [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Ponad MILIARD ZŁOTYCH z Tarczy Antykryzysowej – już korzystają z nich dolnośląscy przedsiębiorcy

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.