Wrocławskie Fakty

WIDEO

WYWIAD

FELIETON

POLITYKA

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Biznes
  • Edukacja
  • Handel
Wrocławskie Fakty
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Biznes
  • Edukacja
  • Handel
Wrocławskie Fakty
Home Na sygnale

Jak żyć w czasie zatrważających wiadomości – mamy kilka podpowiedzi ekspertów

KK przez KK
14 stycznia 2022
w Na sygnale
0
Jak żyć w czasie zatrważających wiadomości – mamy kilka podpowiedzi ekspertów

Przedłużająca się pandemia do codziennych problemów dokłada lęk o zdrowie, który czasem może zamienić się w paniczny strach o zdrowie i życie swoje lub swoich bliskich. Problem został już dostrzeżony przez specjalistów – zauważono, że wzrosło rozpowszechnienie objawów doświadczanego lęku oraz symptomów depresji – zwłaszcza u kobiet i u młodych ludzi. Na doświadczane odczucie lęku są jednak sposoby.

Silny i długotrwały stres, a takiego może w czasie pandemii doświadczać wiele osób, często prowadzi do zaburzeń psychicznych, w których dominującą rolę odgrywają różnego rodzaju zaburzenia lękowe, w tym przede wszystkim: lęk paniczny, lęk uogólniony oraz tzw. stres pourazowy.

Skala bolesnego doświadczenia jest zróżnicowana: od zachorowania i bezpośredniego zagrożenia życia, przez bycie świadkiem tego typu sytuacji, bycie w grupie szczególnego ryzyka, pozostawanie w kwarantannie, aż po konfrontowanie się z informacją o śmierci bliskiej osoby lub jej groźbie. Obszar traumatycznych doświadczeń obejmuje jednak również wydłużone w czasie narażenie na skutki wprowadzanych regulacji sanitarno-epidemiologicznych ograniczających swobodę działania, dostęp do posiadanych dóbr, możliwości egzystencjalnych czy wsparcia medycznego w schorzeniach niepandemicznych – wymieniał psychiatra dr n. med. Sławomir Murawiec podczas wykładu na temat wpływu pandemii na zdrowie psychiczne.

Specjaliści zwracają uwagę, że jedną z przyczyn natrętnych, powracających myśli – nie tylko w sytuacji epidemii, ale w ogóle w sytuacji choroby, jaka może dotknąć nas albo najbliższych – jest to, że przez ostatnie lata wypchnęliśmy z naszej świadomości fakt, że nie jesteśmy nieśmiertelni, że nie zawsze będziemy zdrowi.

Weszliśmy w świat internetu, mediów społecznościowych, gdzie wszyscy są piękni, młodzi i bogaci. Tymczasem życie składa się z większej gamy barw i zdarza się w nim także choroba. Gdy nagle musimy zmierzyć się z tą realnością, z tym, że nie jest jak na nieustających wakacjach, bo ktoś z naszego otoczenia może zachorować, bo my możemy zachorować, bo ludzie wokół nas chorują, czasem prowadzi to do odwrotnej sytuacji: zaczynamy się zapętlać wokół tej choroby, przestajemy zauważać dobre strony życia i myślimy tylko o chorobie i o tym co z nią związane – wyjaśnia psycholog Dorota Minta.

Drugi aspekt to poczucie utraty wolności, o której nie myśleliśmy na co dzień, traktując ją jako coś naturalnego. Przyzwyczailiśmy się do tego, że decydujemy o tym co robimy i kiedy to robimy: wsiadamy w auto albo kupujemy tani bilet lotniczy i wyjeżdżamy na weekend do Pragi lub Gdańska. Pandemia spowodowała, że to przestało być możliwe. Teraz nagle ktoś za nas decyduje, co będziemy robić.

Pandemia COVID-19 stała się powodem wprowadzenia licznych restrykcji. Zakazy, obostrzenia, lockdowny, co oznacza: odwoływane wyjazdy, samotnie spędzane święta, trudności z planowaniem wakacji. Wielu z nas ma poczcie utraty niezależności, ograniczonej wolności, wpływu na to co dzieje się wokół nas. Źle to znosimy.

To bardzo trudne. Najważniejsze w takiej sytuacji, żeby nie rozpamiętywać tego, na co nie mamy wpływu. Zastanówmy się raczej, co konkretnego możemy zrobić, zaplanujmy na najbliższe dwa, trzy dni działania, które będą dawały konkretne efekty. Pomyślmy też o tym, co możemy zrobić dla innych, bycie pomocnym pozwoli nam przetrwać trudny czas epidemii – radzi psycholog Dorota Minta.

Choroby towarzyszyły nam od zawsze i to, że się ich obawiamy jest zupełnie naturalne. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że w ostatnich dekadach przed pandemią nasze podejście do nich się zmieniło, ponieważ część chorób przestała być zagrażająca (wiele zakaźnych zniknęło lub zdarzało się sporadycznie dzięki szczepieniom, a wiele innych dzięki lekom ze śmiertelnych stały się przewlekłe). Siłą rzeczy trochę odsunęliśmy to niebezpieczeństwo od siebie. W pandemii nagle musimy się z nim skonfrontować – wyjaśnia psycholog Dorota Minta.

Czasami lęk o zdrowie staje się wręcz przesadzony. Pandemia może wywołać silne emocje i nawet jeśli wcześniej nie mieliśmy skłonności hipochondrycznych, możemy im ulec. Jak zorientować się, że zawładnął nami przesadny strach o własne zdrowie? Paradoksalnie zaczynamy wtedy coraz bardziej siebie obserwować: analizujemy wszystkie objawy ze strony naszego ciała, sprawdzamy po kilka razy dziennie temperaturę i tętno, przyglądamy się swojej twarzy, sprawdzamy czy mamy suche czy spocone ręce i tak dalej. Czyli koncentrujemy się na realnych bądź domyślnych objawach choroby i to kompletnie wybija nas z normalnego funkcjonowania – mówi Dorota Minta. Jej zdaniem warto pamiętać, że sposób myślenia wpływa na nasze emocje. Więc jeśli mamy dużo obaw, wyobrażamy sobie, że stanie się coś złego, że zachorujemy albo ktoś z naszej rodziny się zarazi, to nakręcamy szkodliwą dla nas machinę.

By obniżyć poziom lęku warto sprawdzić, czy stosujemy się do procedur. Zwróćmy uwagę na bliskich, porozmawiajmy z nimi. Postarajmy się zająć umysł czymś zupełnie dalekim od zagrożenia, skorzystać z metod relaksacyjnych, poćwiczmy oddech. Bardzo dobrą metodą walki z lękiem jest powiedzenie swoim przestraszonym myślom: „stop!” i zajęcie się czymś, co wymaga od nas aktywności poznawczej. Myśli, które nie chcą nas opuścić, jak wizja zachorowania i śmierci, warto odsunąć, szukając dowodów, które by za tym przemawiały i dowodów, które by temu przeczyły oraz znaleźć jakąś myśl zrównoważoną. Każda emocja jest pewną informacją dla człowieka. Stan lękowy warto zrozumieć, zaakceptować go, bo zapieranie się, że jesteśmy spokojni, a nie jesteśmy, zadziała odwrotnie. Emocje zauważone tracą na mocy. Dlatego obserwujmy się, mówmy o emocjach i starajmy się myśleć racjonalnie – radzi dr Ewa Pragłowska, psycholog kliniczny i psychoteraputka ze Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.

To czy bardziej martwimy się o siebie czy o swoich bliskich zależy od sytuacji, w jakiej jesteśmy, osoby samotne częściej ulegają natrętnym myślom o sobie samych. Jednak większość z nas ma rodziców, rodzeństwo, dzieci. Najtrudniejszy jest lęk o dzieci. Spotkałam się z taką metaforą, że w którymś momencie życia, kiedy jesteśmy dojrzali, czujemy się trochę jak kotlet w hamburgerze: na górze są dzieci, które nas przyciskają, na dole są rodzice, o których się martwimy, a my jesteśmy w środku: dręczy nas lęk, zarówno gdy pomyślimy o dzieciach, jak i o rodzicach i wokół tego krążą nasze natrętne myśli. Bardziej martwimy się o innych niż o siebie i to zmartwienie o innych czasem bywa naszą pułapką – zwraca uwagę Dorota Minta.

Zawsze, a już szczególnie w czasie pandemii warto mądrze dbać o swoje zdrowie, aby jak najskuteczniej zminimalizować ryzyko zakażenia COVID-19 oraz rozwoju innych chorób. Służyć temu mogą: zdrowy styl życia, regularny wysiłek fizyczny, zbilansowana dieta, wysypianie się oraz badania profilaktyczne, dzięki którym pacjent uzyskuje informacje na temat ogólnego stanu swojego zdrowia.

Specjaliści podkreślają, że panika tylko pogorszy sytuację. Jeśli mamy do czynienia z chorobą przewlekłą, rozmawiajmy szczerze z lekarzem, dyskutujmy z nim, zadawajmy mu pytania i domagajmy się współdecydowania o tym, jak będzie wyglądała terapia. Warto w tym celu zapisywać na kartce pytania do lekarza, ale też objawy, które kojarzą nam się z chorobą. Może się okazać, że łatwo im zaradzić, a diagnostyka wykaże, że nie ma się czym martwić. Dorota Minta zachęca też, by zaufać lekarzowi – w końcu to profesjonalista przez lata kształcony, by leczyć ludzi.

Specjaliści podkreślają, że jeżeli czujemy, że sytuacja nas przerasta, że lęk nas zaczyna paraliżować, że nie radzimy z nim sobie to – szczególnie jeżeli mamy do czynienia z chorobą zagrażającą życiu lub przewlekłą – zadbajmy o wsparcie przyjaciół, a także profesjonalne psychologiczne. Wykwalifikowani specjaliści mogą okazać się doskonałym wsparciem, a ich wiedza i doświadczenie pomoże nam przejść przez ten trudny dla nas czas.

Poprzez: PAP MediaRoom / Serwis Zdrowie

Foto: pixabay.com

Tagi: PAPspołeczeństwozdrowie
UdostępnijUdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

W Głogowie powstanie Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego [WIDEO]

Następny wpis

Pożar samochodu na S8 z Oleśnicy do Wrocławia! Droga zablokowana w obu kierunkach [WIDEO]

Następny wpis
Pożar samochodu na S8 z Oleśnicy do Wrocławia! Droga zablokowana w obu kierunkach [WIDEO]

Pożar samochodu na S8 z Oleśnicy do Wrocławia! Droga zablokowana w obu kierunkach [WIDEO]

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Najnowsze
  • Komentowane
  • Popularne
Zamknięcie przystanku “Dworzec Główny”! Jak dostaniemy się na stację kolejową?

Zamknięcie przystanku “Dworzec Główny”! Jak dostaniemy się na stację kolejową?

15 marca 2023
WROCŁAW: Volvo zamyka fabrykę autobusów! Pracę straci półtora tysiąca ludzi!

WROCŁAW: Volvo zamyka fabrykę autobusów! Pracę straci półtora tysiąca ludzi!

16 marca 2023
Remont torowiska na pętli Poświętne. Tramwaje pojadą inaczej!

Remont torowiska na pętli Poświętne. Tramwaje pojadą inaczej!

14 marca 2023
DOLNY ŚLĄSK: Zaginął 38-letni Tadeusz. Nie nawiązał kontaktu z rodziną!

DOLNY ŚLĄSK: Zaginął 38-letni Tadeusz. Nie nawiązał kontaktu z rodziną!

18 marca 2023
WROCŁAW: Jest wyrok ws. “Bekacza”, który zaczepiał i pluł na pasażerów w MPK Wrocław!

WROCŁAW: Jest wyrok ws. “Bekacza”, który zaczepiał i pluł na pasażerów w MPK Wrocław!

3
Już w tym tygodniu Konferencja Klimatyczna!

Już w tym tygodniu Konferencja Klimatyczna!

1
Wrocławskie “Morskie Oko” przechodzi remont przed nowym sezonem

Wrocławskie “Morskie Oko” przechodzi remont przed nowym sezonem

1
Czy wrocławskie lotnisko pobije rekord z 2019 roku?

Rośnie liczba pasażerów na wrocławskim lotnisku! Czy to będzie rekordowy rok?

1
Nasz Wrocław z rozszerzoną ofertą. Przeszło 2500 zł dla każdego ze statusem Nasz Wrocław MAX

Nasz Wrocław z rozszerzoną ofertą. Przeszło 2500 zł dla każdego ze statusem Nasz Wrocław MAX

20 marca 2023
Arkady Wrocławskie mają zostać zamknięte! Czy właściciel w końcu sprzeda budynek?

Arkady Wrocławskie mają zostać zamknięte! Czy właściciel w końcu sprzeda budynek?

20 marca 2023
Niespodzianki nie było – Ślęza Wrocław kończy sezon

Niespodzianki nie było – Ślęza Wrocław kończy sezon

20 marca 2023
Dolnośląskie Centrum Sportu w Jakuszycach zbiera mnóstwo pochwał za Bieg Piastów

Dolnośląskie Centrum Sportu w Jakuszycach zbiera mnóstwo pochwał za Bieg Piastów

20 marca 2023

Ostatnie aktualności

Nasz Wrocław z rozszerzoną ofertą. Przeszło 2500 zł dla każdego ze statusem Nasz Wrocław MAX
Wiadomości

Nasz Wrocław z rozszerzoną ofertą. Przeszło 2500 zł dla każdego ze statusem Nasz Wrocław MAX

20 marca 2023
Arkady Wrocławskie mają zostać zamknięte! Czy właściciel w końcu sprzeda budynek?
Handel

Arkady Wrocławskie mają zostać zamknięte! Czy właściciel w końcu sprzeda budynek?

20 marca 2023
Niespodzianki nie było – Ślęza Wrocław kończy sezon
Sport

Niespodzianki nie było – Ślęza Wrocław kończy sezon

20 marca 2023
Dolnośląskie Centrum Sportu w Jakuszycach zbiera mnóstwo pochwał za Bieg Piastów
Dolny Śląsk

Dolnośląskie Centrum Sportu w Jakuszycach zbiera mnóstwo pochwał za Bieg Piastów

20 marca 2023
Wściekli pseudokibice wdarli się do szatni Miedzi Legnica. Klub wydał oświadczenie
Dolny Śląsk

Wściekli pseudokibice wdarli się do szatni Miedzi Legnica. Klub wydał oświadczenie

20 marca 2023
Kamery na Gądowiance! Będą wyłapywać kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle
Wiadomości

Kamery na Gądowiance! Będą wyłapywać kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle

20 marca 2023

WrocławskieFakty.pl - wiarygodne informacje z Wrocławia i regionu. Sprawdzone fakty i opinie.

Social Media

Polityka prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski
Zastępca redaktora naczelnego: Filip Macuda

Kategorie

  • Biznes
  • Blisko Wrocławia
  • Długołęka
  • Dolny Śląsk
  • Dzieje się
  • Edukacja
  • Felieton
  • Handel
  • Inne
  • Komunikacja
  • Kultura
  • Na sygnale
  • Oświadczenie
  • Polityka
  • Rozkład Jazdy
  • Sport
  • Syców
  • Ważne
  • Wiadomości
  • Wideo/Galerie
  • Wrocław
  • Wywiad

Ostatnie aktualności

Nasz Wrocław z rozszerzoną ofertą. Przeszło 2500 zł dla każdego ze statusem Nasz Wrocław MAX

Nasz Wrocław z rozszerzoną ofertą. Przeszło 2500 zł dla każdego ze statusem Nasz Wrocław MAX

20 marca 2023
Arkady Wrocławskie mają zostać zamknięte! Czy właściciel w końcu sprzeda budynek?

Arkady Wrocławskie mają zostać zamknięte! Czy właściciel w końcu sprzeda budynek?

20 marca 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Biznes
  • Edukacja
  • Handel

© 2022 WroclawskieFakty.pl

Drogi użytkowniku
Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://wroclawskiefakty.pl/polityka-prywatnosci)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
SAVE & ACCEPT