Panel obywatelski to forma demokratycznego podejmowania decyzji, którą można zastosować na poziomie miasta, państwa, a nawet społeczności międzynarodowej. Na poziomie miejskim do udziału w panelu wyłania się losowo grupę mieszkańców danego miasta, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak płeć czy wiek. Stanowi ona „miasto w pigułce”.
Rolą panelu obywatelskiego jest dogłębne przeanalizowanie danego tematu, omówienie różnych rozwiązań, wysłuchanie argumentów za i przeciw, a następnie podejmowanie świadomych i przemyślanych decyzji wskazujących kierunek, w jakim miasto powinno zmierzać.
Temat pierwszego panelu obywatelskiego we Wrocławiu to: „Jak szybko i zdrowo przemieszczać się po Wrocławiu”. W szczególności podjęte zostanie zagadnienie skomunikowania osiedli ościennych z centrum miasta oraz strefy czystego transportu. Pierwsze spotkanie informacyjne odbędzie się w środę 5 lutego 2020 r. o godz. 18:00 w Urzędzie Miejskim przy ulicy Hubskiej 8 (sala 104).
Wrocławski panel odbędzie się w kwietniu i maju bieżącego roku. W marcu odbędą się losowania i wybór panelistów. W skład panelu wejdzie 75 osób, a dodatkowe 10 weźmie udział w charakterze panelistów rezerwowych. Rekomendacje, które uzyskają poparcie co najmniej 80 procent panelu, będą traktowane jako wiążące. Więcej informacji na temat panelu znajdą Państwo tutaj: www.wroclaw.pl/rozmawia/panel-obywatelski
Panel realizowany jest przez Fundację Dom Pokoju w ramach zadania publicznego pn. „Pierwszy wrocławski panel obywatelski”, finansowanego ze środków Gminy Wrocław. We wszelkich sprawach związanych z organizacją panelu można się kontaktować z Zespołem Koordynującym pisząc na adres: [email protected].