Budowa lub remont wiążą się z powstawaniem dużych ilości gruzu, starych materiałów i innych odpadów budowlanych. Wyrzucenie ich do zwykłego śmietnika jest nielegalne i grozi wysokimi karami. Jak więc legalnie i bezproblemowo pozbyć się takich śmieci i z jakimi kosztami się to wiąże?
Gdzie można legalnie oddać odpady budowlane?
Jak już wspomnieliśmy, odpady budowlane nie mogą trafić do zwykłych pojemników na śmieci komunalne. Istnieje jednak kilka legalnych sposobów na ich utylizację:
- Wynajem kontenera – najczęściej wybierane (i w praktyce najwygodniejsze) rozwiązanie przy większych remontach i budowach.
- Worki big bag – alternatywa dla kontenerów (worki mieszczą relatywnie niewielką ilość odpadów).
- Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) – są bezpłatne (w ramach określonych limitów), jednak odpady trzeba dostarczyć do punktu samodzielnie, co zwykle jest kłopotliwe.
Który z tych sposobów wybrać?
Wynajem kontenera – najwygodniejsza opcja
Kontener to najbardziej praktyczny wybór przy dużych ilościach gruzu i odpadów. Możesz wynająć go na określony czas, a firma odbierze pojemnik we wskazanym terminie (lub wcześniej, po napełnieniu). We Wrocławiu taką usługę wywozu odpadów możesz zlecić firmie „Kontenery na gruz” – aby złożyć zamówienie, wystarczy zadzwonić lub napisać (cały proces zajmuje kilka minut).
Ile to kosztuje? Ceny wynajmu zależą od pojemności kontenera i rodzaju odpadów. Pod uwagę bierze się także czas wynajmu i lokalizację. W „Kontenery na gruz” ceny zaczynają się już od 300 zł. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: https://kontenery-na-gruz.pl/oferta/cennik/.
Wielkość pojemnika łatwo dostosujesz do swoich potrzeb. Możesz wybrać:
- Małe kontenery (2-5 m³)
- Średnie kontenery (7-10 m³)
- Duże kontenery (15-36 m³)
Jeśli nie wiesz, jaki będzie odpowiedni w Twojej sytuacji, skonsultuj się z pracownikami firmy, od której wynajmujesz kontener.
Worki big bag – dla niewielkich inwestycji
Dla mniejszych remontów worki big bag mogą być tańszym rozwiązaniem. Są to wytrzymałe worki o pojemności około 1 m³, które można zamówić i napełnić odpadami, a następnie zgłosić ich odbiór.
Usługa jest podobna do wynajmu kontenera, jednak jest istotnie tańsza. Trzeba jednak pamiętać o niewielkiej pojemności worków tego typu – to rozwiązania odpowiednie dla niewielkich realizacji, np. porządków w garażu.
Oddanie odpadów do PSZOK
Mieszkańcy każdej gminy mogą oddać pewne ilości odpadów budowlanych bez opłat do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jednak obowiązują tu ograniczenia dotyczące ilości i rodzaju odpadów.
Wadą takiego rozwiązania jest też fakt, że odpady trzeba dostarczyć na miejsce zbiórki samodzielnie – ze względu na gabaryty i ciężar śmieci poremontowych, jest to często bardzo trudne (a przy tym kosztowne) lub niewykonalne.
Kary za nielegalne pozbycie się odpadów
Warto pamiętać, że wyrzucenie odpadów budowlanych do lasu, na nielegalne wysypisko lub do zwykłych śmietników komunalnych grozi poważnymi konsekwencjami. Mandat za nielegalne składowanie lub porzucanie odpadów może wynieść nawet kilka tysięcy złotych i więcej, a w przypadku dużych naruszeń sprawa może trafić do sądu.
Materiał prasowy