Wrocław – i nie tylko – spowiła puchowa poświata. Śnieg spadł i w końcu mamy zimę z prawdziwego zdarzenia. Dzieci lepią bałwanki, kierowcy walczą z zaśnieżonymi szybami, a wszyscy muszą uważać na śliskie nawierzchnie jezdni i chodników.

Warto jednak pamiętać, że 17 stycznia 1993 zarejestrowano pewien rekord i to na terenie Dolnego Śląska. Właśnie wówczas zarejestrowano…najwyższą krajową temperaturę w styczniu. Termometry w Jeleniej Górze wskazały wówczas… 17 stopni Celsjusza.

Skoro dzisiaj o temperaturze, postanowiliśmy sprawdzić, czy Dolny Śląsk może poszczycić się innymi tego typu osiągnięciami. Siódmą najwyższą temperaturą w historii Polski jest ta, odnotowana 19 sierpnia 1892 roku w Legnicy. Termometry wskazały 38,9 stopnia. Jak prezentuje się z kolei Dolny Śląsk na tle temperatur ujemnych? 24 stycznia 2004 roku w Hali Izerskiej termometry wskazały 37,1 stopnia poniżej zera!

Synoptycy, w najbliższym czasie – mimo postępującego rzekomo globalnego ocieplenia – nie zapowiadają ocieplenia. Wygląda na to, że śnieg i zimno będą nam towarzyszyć jeszcze przez kilka dni. A chyba o to nam wszystkim w zimie chodzi!

Jednak nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa, szczególnie w odniesieniu do osób starszych i małych dzieci. O fatalnych skutkach odmrożeń pisaliśmy w naszym portalu. Bądźmy też wrażliwi na osoby samotne czy bezdomne, które w tym czasie są narażone na szczególne ryzyko wychłodzenia.

Weź miasto w swoje ręce w roku 2021 – 1 lutego rusza pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów

Poprzedni artykuł

W poszukiwaniu alternatywy dla WIBOR

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.