Cały świat celebruje 250-lecie narodzin Ludwiga van Beethovena, a NFM Orkiestra Leopoldinum obchodzi 40-lecie działalności. U progu nowego sezonu artystycznego zapraszamy na początek świętowania urodzin mistrza w NFM i jednocześnie na jubileuszowy koncert Leopoldinum.
Trudno uwierzyć, że Beethoven, komponując IX Symfonię, był niesłyszący. Z tego powodu nie mógł dyrygować prawykonaniem i stał na estradzie za dyrygentem, obserwując orkiestrę. Po wybrzmieniu ostatnich dźwięków kompozytor nie słyszał gromkich braw, które rozległy się w sali – pozostał tyłem do publiczności, aż Caroline Unger, wykonująca partię altu, podeszła i odwróciła twórcę przodem do audytorium, by mógł zobaczyć, jak bardzo podobało się jego dzieło. Największą sławę przyniosła ostatniej ukończonej przez Beethovena symfonii finałowa kantata do słów Ody do radości poety Friedricha Schillera, spopularyzowana także jako hymn Unii Europejskiej. To jeden z tych motywów muzyki klasycznej, które słyszał każdy, choćby wykorzystane w popkulturze. Beethoven zresztą przoduje wśród autorów wpadających w ucho „szlagierów”, o czym będzie się można przekonać w trakcie 16 koncertów Cyklu Beethovenowskiego w NFM. Dziewiąta jest pierwszą w historii symfonią wokalno-instrumentalną. Rzeczywiste i domniemane kulisy pracy nad nowatorskim utworem stały się podstawą fabuły Kopii mistrza w reżyserii Agnieszki Holland z Edem Harrisem w roli Beethovena.
Jedno z najważniejszych dzieł muzyki klasycznej wykona z okazji swojego jubileuszu NFM Orkiestra Leopoldinum pod batutą swojego szefa artystycznego Josepha Swensena, a efektowny finał wyśpiewają soliści i Chór NFM.