Zamiast żmudnej i mozolnej pracy badawczej przy mikrobiologicznej analizie próbek – analiza z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i specjalnego oprogramowania. To pomysł doceniony już przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uzyskując dofinansowanie w ramach konkursu „Szybka Ścieżka”. Powstał we wrocławskiej firmie NeuroSYS.
Projekt opiera się na zastosowaniu sztucznej inteligencji do zautomatyzowania detekcji i identyfikacji kolonii bakteryjnych w laboratoriach przemysłowych. To, co jest efektem żmudnej pracy i wyobraźni wrocławskich specjalistów z dziedziny IT i mikrobiologii Wrocławia stanowić może być wdrożone w przemyśle medycznym, farmaceutycznym, spożywczym, kosmetycznym i weterynaryjnym.
Przygotowanie próbki, etykietowanie czy pozyskiwanie obrazów, można wykonać za pomocą urządzeń zrobotyzowanych. Jednocześnie, ocena wyników odbywa się głównie ręcznie i wymaga żmudnej, powtarzalnej pracy wykonywanej przez zespół ekspertów. Czas i dokładność mają zasadnicze znaczenie dla analiz przeprowadzanych w laboratoriach przemysłowych, gdzie badanie mikrobiologiczne jest prawnie wymaganą częścią procesu produkcyjnego. Oprogramowanie, nad którym pracuje nasz zespół, zautomatyzuje i usprawni procesy laboratoryjne oraz przyczyni się do wyeliminowania potencjalnych ludzkich błędów – wyjaśnia właściciel firmy NeuroSYS Tomasz Kowalczyk. podkreśla, że dziś, przemysł korzysta z półautomatycznej, a często nawet w pełni manualnej, analizy mikrobiologicznej, a można to zrobić szybciej
Rozwiązania wymyślone przez NeuroSYS już działa w laboratoriach jednego z pięciu największych koncernów farmaceutycznych na świecie. System znalazł zastosowanie w produkcji i został wdrożony przez jeden z pięciu największych koncernów farmaceutycznych na świecie, gdzie funkcjonuje w maszynie automatyzującej działanie laboratorium mikrobiologicznego – podkreśla Tomasz Golan – szef zespołu R&D NeuroSYS, fizyk teoretyk z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu oprogramowania do obliczeń numerycznych i symulacji Monte Carlo dla fizyki cząstek elementarnych.
NeuroSYS to wrocławski software house z oddziałem w Białymstoku. Tworzy ją ponad 50 pracowników. Firma ma dział Research & Development, który prowadzi badania w dziedzinie rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality, AR), sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, AI), w tym uczenia głębokiego (ang. deep learning), oraz opracowuje rozwiązania dla ich naukowego i komercyjnego zastosowania. Od 2010 roku NeuroSYS wdrożył ponad 50 różnorodnych projektów, realizowanych w oparciu o zwinne metodyki zarządzania (Scrum).
Poprzez: dzienniknaukowy.pl