Tylko w dwa dni ubiegłego weekendu, które były wolne od pracy funkcjonariusze wrocławskiej drogówki zatrzymali 16 nietrzeźwych kierujących.
Najwięcej, bo aż 8 nietrzeźwych kierujących wpadło w ręce policjantów w sobotę. Pierwszy dzień grudnia też nie był o wiele lepszy – w niedzielę policjanci zatrzymali aż 6 kierujących na podwójnym gazie.
Jeden z kierujących, 25-letni obywatel Ukrainy, miał w organizmie aż 3,4 promila alkoholu. W takim stanie trudno jest się utrzymać na nogach, a co dopiero mówić o prowadzeniu samochodu. Zatrzymali go policjanci z komisariatu Wrocław Grabiszynek. Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu, a o zdarzeniu poinformowano Konsulat Generalny Ukrainy. W sobotę 34-letni mieszkaniec powiatu wrocławskiego spowodował w Ślęzie kolizję drogową. Inny mężczyzna w niedzielę również doprowadził do kolizji. Miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu.
Za każdym razem, gdy mowa jest o zatrzymaniach nietrzeźwych kierujących, nie sposób zauważyć, iż ten gorzki sukces ujawnia problem nietrzeźwych kierujących spoza policyjnych statystyk. To również problem w szerszym kontekście i realne zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg. Z jednej strony należy powiedzieć o skutecznych działaniach mundurowych, a z drugiej strony niepokoi fakt, że tyle osób zdecydowało się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Pomimo dużej świadomości obowiązujących przepisów, policjanci cały czas zatrzymują nietrzeźwych kierujących. Stanowią oni realne i bardzo poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych i rowerzystów
Samo prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat. Często też sądy orzekają wobec nietrzeźwych kierujących zakazy prowadzenia pojazdów, aby na dłużej wyeliminować nieodpowiedzialnych kierujących z ruchu drogowego. Odrębną kwestią są sankcje związane ze skutkami jazdy pod wpływem alkoholu, szczególnie gdy dochodzi do wypadków drogowych.
Warto informować Policję o sytuacjach, w których mamy podejrzenie, że ktoś może prowadzić po alkoholu. Telefon na numer alarmowy 112 ma znaczenie.
Poprzez: KMP Wrocław