Prawie 700 bramek strzelonych podczas 9 dni lacrosowych zmagań o tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu. To tylko jedna ze statystyk obrazujących minione mistrzostwa Europy, w których zmierzyło się 13 krajów.
Najlepsi okazali się Irlandczycy, pokonując w finale swoich sąsiadów Anglików 10:7. Trzecie miejsce przypadło drużynie ze Szwecji, która w meczu o brąz pokonała ekipę ze Niemiec 8:5. W walce o tytuł mistrzowski nie zabrakło również drużyny z Polski. Nasi młodzi biało-czerwoni ostatecznie zajęli 8. lokatę w turnieju, poprawiając swój wynik w porównaniu do poprzednich mistrzostw. Polacy wygrali starcie z Włochami, Izraelem, Czechami i Niemcami.
Jesteśmy nieco rozgoryczeni porażką w meczu o 7. miejsce, przegraliśmy z Izraelem jedną bramką, choć było blisko, jednak przeciwnik był skuteczniejszy. Podsumowując cały turniej: jestem dumny z naszych chłopaków. Trzy świetnie rozegrane mecze w grupie, później zwycięstwo w potyczce z Niemcami. Patrząc na doświadczenie naszych zawodników możemy powiedzieć, że były to trudne zawody, a biało-czerwoni pokazali dużo dobrej gry. Niedosyt jednak pozostanie, co będzie dobrym motywatorem do dalszych treningów i startów w kolejnych mistrzostwach – mówi menedżer reprezentacji Polski Michał Zalas.
Lacrosse to najszybszy sport na dwóch nogach. Wywodzi się z tradycji plemion irokeskich, które do dzisiaj mają ogromny wpływ na tę dyscyplinę. Jest sportem zawodowym i uniwersyteckim w USA i Kanadzie. Uczelnie, w tej dyscyplinie, rywalizują ze sobą także w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Niemczech, Japonii oraz Australii. Polska Federacja Lacrosse założona w 2010 roku, zrzesza wielu zawodników i zawodniczek. Rozwija seniorską i juniorską kadrę narodową, które regularnie biorą udział w międzynarodowych rozgrywkach w obu odmianach lacrosse: trawiastej (field lacrosse) i halowej (box lacrosse). Obecnym Mistrzem Polski mężczyzn jest drużyna Kosynierów Wrocław. Lacrosse na nowo zostaje włączony do Igrzysk Olimpijskich w 2028 roku.
Polska Federacja Lacrosse zamierza ubiegać się o organizację kolejnych imprez rangi kontynentalnej i światowej. PFL zamierza kontynuować działania mające na celu propagowanie aktywności fizycznej wśród młodzieży poprzez popularyzację lacrosse jako sportu dobrego dla każdego.
Przeprowadzenie mistrzostw wymagało zaangażowania kilkunastu organizatorów oraz ponad 30 wolontariuszy z 3 kontynentów. Sama impreza trwała dziewięć dni, jednak przygotowania zaczęły się dwa lata wcześniej. Poszczególne zespoły były dopingowane przez swoich kibiców, których łącznie na imprezie pojawiło się niemal półtora tysiąca. Organizacja takiego typu imprezy to zawsze spore wyzwanie. Jednak mamy już w tym doświadczenie, które procentuje za każdym razem. Goszczenie ponad 400 zawodników na terenie AWF Wrocław, gdzie odbyły się zawody, było dla Nas przyjemnością. Oczywiście nie dalibyśmy sobie rady bez naszych wspaniałych wolontariuszy, za co bardzo im dziękujemy. Te zawody przechodzą już do historii, ale trzymamy kciuki, że dzięki dobrej organizacji tego turnieju uda nam się dostać możliwość przygotowania następnej takiej imprezy – relacjonuje organizatorka wydarzenia Karolina Dukiel.
- Mistrzostwa Europy Mężczyzn U20 w Lacrosse 2024 były objęte honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz patronatem oraz honorowego konsulatu Republiki Łotewskiej we Wrocławiu.
- Wszystkie statystyki imprezy można znaleźć pod linkiem: https://stats.pointbench.com/ecm20/2024/?fmt=compact
Relacja i foto udostępnione: Martyna Czerwik-Janiszewska