Zielona Kultura to nowy, pilotażowy projekt łączący kulturę i ekologię. Jego celem jest zwiększenie bioróżnorodności, lokalnego zagospodarowania wód opadowych oraz odporności miasta na zmiany klimatu. Wrocławskie instytucje kultury, które wezmą udział w Zielonej Kulturze, będą mogły otrzymać dofinansowanie swoich proekologicznych projektów maksymalnie do kwoty 20 tys. zł.

“W ten sposób chcemy wzmocnić aktywność miasta w zakresie edukacji ekologicznej. Poprzez współpracę z miejskimi instytucjami kultury i realizację z nimi, na ich terenie i w ich budynkach, zadań proekologicznych, zielono-niebieskich” – tłumaczy Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Dofinansowanie będzie przekazane w formie dotacji na wydatki bieżące lub inwestycyjne. Budżet projektu na ten rok to 100 tys. zł. W związku z tym, że program jest uruchomiony jako pilotażowy, o przyznaniu środków w tegorocznej edycji będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

“Misję nowoczesnej instytucji kultury postrzegam nie tylko jako serwowanie naszej publiczności wydarzeń artystycznych, ale też jako inicjowanie oraz promowanie idei dbania o wspólną przestrzeń, przyrodę i klimat, bycie wrażliwym na świat wokół nas. Dlatego ponad 3 lata temu uruchomiliśmy Pasiekę Capitol na dachu Teatru, a niedługo później, wespół z Miastem Wrocław, powołaliśmy do życia Łąkę Kwietną obok naszego budynku. Zielona Kultura to interesujący program” – przekonuje Konrad Imiela, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego Capitol.

A jak wyglądały dotychczasowe działania proekologiczne?

W latach 2018-2020 z programu „Szare na Zielone” skorzystały 84 placówki oświatowe, a kwota dofinansowania wynosiła pond 2,3 mln zł. Szkoły oraz przedszkola wykonywały zarówno „odszczelniania” betonowych podwórek, jak i wzbogacały projekty zagospodarowania o elementy błękitno-zielonej infrastruktury. Były to np. ogrody deszczowe, łąki kwietne, pnącza na ogrodzeniach tworzące naturalne zielone ściany czy też beczki na deszczówkę, którą potem można wykorzystać do podlewania ogrodu, z pomocą dzieci. Coraz bardziej popularne stały się małe ogrody warzywne, które stanowią element edukacyjny z zakresu zdrowego odżywiania. Właśnie takie realizacje mogą powstać dzięki Zielonej Kulturze.

“Dotychczas nasze działania były w dużej mierze skoncentrowane na oświacie. Zazielenialiśmy tereny przy szkołach i przedszkolach, zatrzymywaliśmy deszczówkę, inaczej mówiąc łączyliśmy zieleń z wodą. Teraz podobne działania chcemy realizować z instytucjami kultury, które dzięki swojej działalność, wywierają bardzo duży wpływ na postawy i zachowania mieszkańców, kształtują wzorce zachowań” – dodaje dyrektor Małgorzata Brykarz.

Wnioski z projektami można składać do Wydziału Wody i Energii UM Wrocławia od 3 marca do 30 kwietnia.

Piotr Krejner
Obraz max_gloin z Pixabay

„Dolny Śląsk Wspólna Sprawa” – projekt zrzeszający samorządowców z Dolnego Śląska [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Bezpłatne posiłki dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Wrocławia. MOPS rozpoczął ich dostarczanie

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.