Granitowy obelisk, ustawiony przed siedzibą 10. Wrocławskiej Brygady Łączności, która mieści się na terenie dawnego obozu m.in. w obiektach wzniesionych przez więźniów, powstał dokładnie rok temu.
Upamiętnia on nie tylko więźniów AL Breslau-Lissa, ale także robotników przymusowych wielu narodowości, w tym Polaków, oraz jeńców wojennych osadzonych w różnych miejscach na terenie obecnego osiedla Leśnica i wykorzystywanych do wielu rozmaitych prac.
W tym miejscu, w czwartek 24 października 2024 o godz. 13:00 odbędzie się okolicznościowa uroczystość z udziałem wojska. Zaplanowane na cały dzień wydarzenia m.in. edukacyjne i popularyzatorskie odbędą się w 80. rocznicę pierwszego transportu ewakuacyjnego więźniów KL Auschwitz do AL Breslau-Lissa przy obecnej ul. Trzmielowickiej, będącej filią obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. II Leśnicki Dzień Pamięci jest kontynuacją działań zainicjowanych w ubiegłym roku. Poza uroczystością, która odbędzie się przy pomniku, w planie jest także spacer historyczny po Leśnicy (godz. 16:00, zbiórka przy pomniku, ul. Trzmielowicka) oraz prelekcja przybliżająca zagadnienia pracy przymusowej na terenie osiedla w czasie II wojny światowej (godz. 18:00 – OPT ZAMEk, pl. Świętojański 1). Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.
Dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z terenu Leśnicy przewidziano lekcje muzealne, które na terenie 10. Wrocławskiej Brygady Łączności przy ul. Trzmielowickiej przeprowadzą pracownicy Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Zajęcia zatytułowane „Historia KL Gross-Rosen zapisana w przedmiotach” to nowatorska forma pracy edukacyjnej wykorzystująca tzw. kufer pełen dziedzictwa. Dzięki prezentacji replik obozowych przedmiotów i poprzez wspólną analizę dokumentów młodzież będzie miała okazję poznać los więźniów.
- Organizatorem II Leśnickiego Dnia Pamięci jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu we współpracy z 10. Wrocławską Brygadą Łączności, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Ośrodkiem Postaw Twórczych ZAMEK, Radą Osiedla Leśnica, a także Stowarzyszeniem Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę oraz Towarzystwem Miłośników Wrocławia.