Wielu mieszkańców Wrocławia decyduje się na poruszanie się po mieście na hulajnodze elektrycznej. Ten środek transportu pozwala na ominięcie korków, zaoszczędzenie czasu i zachowanie dystansu społecznego. Jedna z wypożyczalni przybliża zasady bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy w trudniejszych warunkach pogodowych.

Hulajnogi Bolt w polskich miastach są dostępne cały rok. Jednak w momencie, gdy temperatura spadnie, a ścieżki rowerowe pokryje warstwa lodu, urządzenia nie będą dostępne do użytku. Wraz z poprawą pogody, zespół Bolt ponownie uruchomi urządzenia i zadba o ich dostępność — zapowiada wypożyczalnia.

Jak bezpiecznie jeździć gdy za oknem szaruga?

Krok pierwszy – przygotowania

Gdy za oknami spada temperatura, a na drzewach nie ma już liści do jazdy na hulajnodze należy się odpowiednio przygotować. Jak zawsze dobrze wybrać wygodne buty na płaskiej podeszwie, ale jesienią nie można zapomnieć również o pozostałych stylowych akcesoriach – czapce, szaliku i rękawiczkach. Nawet, gdy przez chmury widać przebłyski słońca, jesienny wiatr potrafi być nieprzyjemny, a ręce w ciepłych rękawiczkach pozwolą na pełną kontrolę nad manetką gazu i hamulcem zielonej hulajnogi Bolt. Ponadto mimo że hulajnogi są wyposażone w odpowiednie oświetlenie, to szczególnie w godzinach wczesnoporannych czy popołudniowych warto wyposażyć się w elementy odblaskowe, które sprawią, że hulajnogistki i hulajnogiści będą lepiej widoczni na drodze.

Krok drugi – prędkość dostosowana do warunków

Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 20 maja, hulajnogą można się przemieszczać z maksymalną prędkością 20 km/h. Jednak, gdy na ścieżki rowerowe spadają żółte liście, a jej nawierzchnia jest mokra i pojawiają się kałuże, warto zmniejszyć prędkość jazdy. Pozwoli to na szybsze reakcje użytkowniczek i użytkowników oraz podniesie poziom bezpieczeństwa, gdy przyczepność opon jest zmniejszona a droga hamowania jest wydłużona. Dlatego Bolt zachęca, by uruchomić w aplikacji Tryb początkujący (dostępny w Bezpieczniku – zestawie narzędzi bezpieczeństwa w aplikacji), obniżający automatycznie prędkość jednośladu do 15 km/h i pozwalający na zmniejszenie gwałtowności przyspieszania.

Krok trzeci – przestrzegaj przepisów

Zasady bezpiecznej jazdy na hulajnodze dostępne w Bezpieczniku warto przypominać sobie regularnie. Obejmują one wprowadzone w maju przepisy, jak obowiązek jazdy po ścieżkach rowerowych (jazda po ulicy jest dozwolona, gdy ograniczenie prędkości wynosi 30 km/h i w pobliżu nie ma ścieżki rowerowej), w wyjątkowych sytuacjach przepisy pozwalają poruszać się po chodniku, jednak wtedy pierwszeństwo mają piesi a prędkość jazdy powinna być dostosowana do tempa z jakim się poruszają.

Bezpiecznik przypomina także, że zalecana jest jazda w kasku, z wypożyczalni mogą korzystać tylko osoby, które ukończyły 18 r.ż., a na hulajnodze może jechać tylko jedna osoba i konieczne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

Krok czwarty – parkuj odpowiedzialnie

Niezależnie od warunków pogodowych hulajnogistki i hulajnogiści powinni pamiętać o odpowiedzialnym parkowaniu. Po zakończeniu jazdy, należy pozostawić jednoślad w miejscu do tego przeznaczonym, tzw. punkcie mobilności, które są już dostępne w kilku polskich miastach. W przypadku jeśli nie ma takiego miejsca – urządzenie należy zaparkować jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Przepisy nakazują zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.

„A jednak się kręci!” – poznajcie portal Kronik@

Poprzedni artykuł

Remont przy pl. Społecznym wchodzi w kolejny etap. Środkowe pasy wyłączone z ruchu

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.