Gwiazdor indyjskiego kina przebywał w ubiegłym tygodniu z wizytą we Wrocławiu, czyli mieście, które – jak już informowaliśmy – uzyskało tytuł Miasta Literatury UNESCO.
Pobyt Amitabha Bachchana stał się okazją do upamiętnienia postaci jego ojca, dr. Harivansha Rai Bachchana – jednego z największych poetów XX wieku, tworzącego w języku hindi. Na cześć indyjskiego poety we Wrocławiu odsłonięto uroczyście pamiątkową miniaturową rzeźbę z podobizną dr. Harivansha Rai Bachchana, która stanęła w centrum miasta. Odbyła się także uroczystość poświęcona jego poezji, którą relacjonowaliśmy w naszym portalu.
Miasto Wrocław i ludzie, których tu spotkałem są dla mnie niezwykłym przeżyciem, będę tu wracał z przyjemnością. Szacunek jaki okazano mojemu ojcu i mnie, ale przede wszystkim mojemu krajowi, głęboko mnie wzruszył. Jak już powiedziałem Panu Prezydentowi Wrocławia, powtórzę to jeszcze raz – proszę wykorzystajcie mnie do promocji tego pięknego miasta. Mam nadzieję, że do zobaczenia wkrótce, ponieważ będę chciał pokazać Wrocław całej mojej rodzinie – podkreślał Amitabh Bachchan
Amitabh Bachchan podczas swojej wizyty we Wrocławiu spotkał się z Olgą Tokarczuk, która kilka dni wcześniej odebrała literacką nagrodę Nobla. Aktor i pisarka rozmawiali o polsko-indyjskiej współpracy w obszarze literatury. Jest wiele spraw, które nas łączą. Z całą pewnością kultura i literatura, ale także kino – o tym musimy szczególnie pamiętać w kontekście Pana Bachchana. Wrocław został niedawno miastem literatury UNESCO, dlatego tak symboliczne było spotkanie pana Bachchana z naszą noblistką. – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, który w marcu 2019 roku osobiście odwiedził Amitabha Bachchana w Bombaju zapraszając go do wizyty do Wrocławia.
Podczas wizyty we Wrocławiu indyjski gwiazdor otrzymał wyróżnienia za wspieranie rozwoju relacji polsko-indyjskich. Uhonorowano go orderem „Zasłużony dla kultury polskiej”, jednym z najważniejszych polskich odznaczeń, które wręczył mu wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz medalem „300-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego”, który wręczył rektor uczelni. Uważam, że w Polsce ciągle zbyt mało wiemy o Indiach. Dlatego w uznaniu zasług na rzecz współpracy i osiągnięć w dziedzinie kultury, w imieniu społeczności akademickiej chciałbym wręczyć to pamiątkowe odznaczenie. – mówił rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski.
Podczas uroczystości wręczenia odznaczeń, która odbyła się na Uniwersytecie Wrocławskim konsul honorowy Republiki Indii Kartikey Johri ogłosił ufundowanie stypendium dla studenta Zakładu Filologii Indyjskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W każdym roku akademickim, student wyróżniający się wybitnymi osiągnięciami naukowymi otrzyma 10 tys. zł oraz bilety lotnicze na podróż do Indii, żeby jeszcze lepiej mógł poznać hinduską kulturę. Pulę stypendium postanowił jednak zwiększyć Amitabh Bachchan.
Jak mówił mój ojciec, i ja w to głęboko wierzę, kiedy edukujemy jednego mężczyznę edukujemy osobowość, ale kiedy edukujemy jedną kobietę, edukujemy całą rodzinę. Dlatego chciałbym zwiększyć pulę stypendium o kolejnych 20 tys. USD. Mam nadzieję, że skorzysta z niego jak najwięcej wybitnych studentek z Wrocławia. Dla dobra naszych obu ojczyzn. – podkreślał Amitabh Bachchan podczas uroczystości na Uniwersytecie Wrocławskim.
Należy dodać, że wspólny polsko-indyjski projekt był możliwy dzięki staraniom Konsulatu Honorowego Republiki Indii, który powstał we Wrocławiu w 2018 roku. We Wrocławiu żyje duża i aktywna społeczność hinduska – nie bez powodu to właśnie w tym mieście powstał pierwszy Konsulat Honorowy Republiki Indii w Polsce. Wrocław staje się więc jednym z kluczowych punktów na mapie współpracy Polski i Indii.
Jestem szczęśliwy, że po blisko 10 latach starań o wizytę, możemy w końcu gościć Amitabha Bachchana we Wrocławiu. Jestem też dumny i wdzięczny mieszkańcom, i władzom miasta, że tak wspaniale upamiętnili dr. Harivansha Rai Bachchana i przyjęli jego syna. To kolejne, bardzo ważne, przęsło symbolicznego mostu łączącego Polskę z Indiami, którego budowa jest moim wielkim marzeniem i nad którym cały czas pracuję – powiedział konsul Kartikey Johri.
Komentowane 1