Zabytkowe neony takie jak „Wrocław Główny”, „Hanka” czy „Dom Handlowy” ponownie cieszą oko wrocławian i turystów szukających nieoczywistych atrakcji na mapie Wrocławia.

Powstała w 2014 roku galeria Neon Side błyskawicznie stała się jedną z najpopularniejszych atrakcji wrocławskiego Starego Miasta. Zabytkowe neony z lat 60. i 70. zostały poddane szczegółowej renowacji, zarówno technicznej, jak i wizualnej. Wszystkie eksponaty kilkadziesiąt lat temu reklamowały usługi wrocławskich firm i sklepów, m.in. „Hanka”, „Rumcajs” czy „Dom Handlowy”. Ciekawostką jest fakt, że „Wrocław Główny” zamontowany w galerii jest oryginalnym neonem, który dawniej witał podróżnych na Dworcu Głównym. Neon świecący obecnie na budynku dworca jest jego wierną repliką.

Po kilku miesiącach zakończyły się prace remontowe popularnej wrocławskiej galerii neonów Neon Side. Rewitalizacja przestrzeni przy ul. Ruskiej 46C to wspólne dzieło wielu zaangażowanych instytucji oraz jednostek miejskich. W ramach projektu „Przestrzeń dla kultury” odnowione elewacje kamienic i położono nową kostkę brukową. Trwające kilka miesięcy prace zakończyły się jesienią bieżącego roku. Neony w pewnym sensie powróciły na swoje miejsce. Przy ulicy Ruskiej 46 działała kiedyś firma „Reklama”, która produkowała neonowe szyldy na cały Dolny Śląsk – mówi Piotr Jański, architekt odpowiedzialny za projekt z ramienia spółki Wrocławska Rewitalizacja. Generalny remont pozwolił na zrewitalizowanie i utworzenie nowego miejsca kultury dla wszystkich mieszkańców Wrocławia.

Odświeżenie neonów nie byłoby możliwe, gdyby nie organizacje pozarządowe, lokalni artyści, instytucje i jednostki miejskie. Zaangażowanie we wspólną sprawę pozwoliło na odrestaurowanie trzynastu neonów.

Jednym z nich był „Dom Handlowy”, którego remont w całości został sfinansowany przez wrocławskiego dewelopera Dom Development. Firma w całości pokryła koszty naprawy, wymianę szkła i transformatorów. Naszym celem jako dewelopera jest tworzenie miejsc idealnych do życia. Dlatego chętnie angażujemy się w inicjatywy, które wnoszą do naszej rzeczywistości wartość dodaną, a tak zdecydowanie jest w przypadku galerii Neon Side – mówi Iwona Kołodziejczyk, prezes zarządu Dom Development Wrocław. Galeria Neonów to doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie zarówno lokalne rzemiosło, jaki i sztukę, która przy ulicy Ruskiej znów może rozkwitać – zaznacza Iwona Kołodziejczyk.

To nie koniec planów rozbudowy galerii neonów. W niedalekiej przyszłości planowane jest całkowite wyłączenie podwórka przy ulicy Ruskiej 46C z ruchu kołowego i zagospodarowanie terenów zielonych.

Ile decyzji w czasie jednego meczu podejmuje sędzia? Pasjonujące zajęcie i wielka przygoda na boisku! [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Nie samym futbolem wrocławski sport żyje

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.