W środę 1 lutego 2023 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa z udziałem wojewody Jarosława Obremskiego oraz Sekretarza Stanu KPRM ds. Cyfryzacji, pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego. Podsumowali oni rządowy program „Granty PPGR” w ujęciu dolnośląskim, a także zapowiedzieli jego kontynuację w szerszej perspektywie. Czym ten program jest i co zyskają na nim mieszkańcy Dolnego Śląska?
Program „Granty PPGR” ma na celu wsparcie dzieci rodzin z gmin popegeerowskich pod kątem dostępu do sprzętu komputerowego, coraz bardziej niezbędnego w edukacji szkolnej. Dofinansowania za zakup takowego czy sam sprzęt. W ramach tego programu prawie 1600 gmin otrzymało 584 miliony złotych dofinansowań, 14 tysięcy komputerów czy 200 000 laptopów.
Ten sprzęt oraz środki zostały już w większości przekazane w skali całej Polski. Chcemy aby tego typu programy były dostępne dla dzieci, i nie tylko, na terenie całego kraju – powiedział Janusz Cieszyński
Jeżeli chodzi o Dolny Śląsk, w ten rejon Polski trafiła kwota ponad 62 milionów złotych. Jeżeli chodzi o sam sprzęt informatyczny było to ponad 1800 komputerów stacjonarnych, 21 000 laptopów oraz 445 tabletów.
Plan wspomagania komputerowego dla rodzin i ich dzieci będzie mieć swoją kontynuację. Przed kilkoma dniami rząd ogłosił kolejny program, tym razem skupiony na uczniach czwartej klasy szkoły podstawowej. Dlaczego akurat na nich? To wynikło z analizy specjalistów. W czwartej klasie rozpoczyna się nauka wyszczególnionych przedmiotów jak historia, biologia czy przede wszystkim informatyka. „Granty PPGR” mają na celu pomoc tym rodzinom, których możliwości finansowe w zakresie zakupu sprzętu dla dzieci są ograniczone.
Program obejmie całą Polskę. W jego ramach każdy czwartoklasista otrzyma na własność swój sprzęt komputerowy. Będzie to laptop o parametrach określonych przez Ministerstwo Edukacji. Młodzi ludzie będą mogli dzięki temu uczestniczyć w edukacji w pełni, zwłaszcza ci których nie było na to stać. Wedle naszego planu komputery mają być dostępne do użycia na wszystkich lekcjach, nie tylko na informatyce, bo taka jest przyszłość oświaty. Pierwsze dwa lata sfinansujemy ze środków europejskich, a kolejne ze środków budżetowych – objaśnił Janusz Cieszyński
Jeżeli chodzi o Dolny Śląsk program obejmie 27 000 uczniów z 700 dolnośląskich szkół publicznych. Przy czym należy zaznaczyć, że tu już nie będzie dotyczyć to wyłącznie gmin popegeerowskich, ale wszystkich.