Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego w Sali Lustrzanej – Arkadowej – gości wystawę dwóch wspaniałych artystów. Nieczęsto się zdarza, by takie nazwiska jak Goya i Dali „obcowały ze sobą” w jednym miejscu, we Wrocławiu.

Wystawa przedstawia cykl tak zwanych „Los Caprichos”, czyli „kaprysów” Francisco Goi. Salvador Dali przerobił je z kolei w typowy dla siebie surrealistyczny sposób. To swoisty dialog z mistrzem romantyzmu, jakim niewątpliwie był Francisco Goya. To nawiązania do wielkiego rodaka sprawiają, że prace Dalego ogląda się z zapartym tchem. Credo Goi to: „Gdy rozum śpi, budzą się demony.” To wskazówka do interpretacji dzieł, które jednak każdy zrozumie po swojemu. Co ciekawe, cała kolekcja dzieł pochodzi z prywatnego zbioru miłośnika sztuki, który osobiście znał Dalego!

Prace eksponowane w Muzeum Teatru zostały wydrukowane z oryginalnych płyt w latach 1821 – 1836. Jeśli chodzi o „Les caprices de Goya de Dali”, które są jednym z ostatnich dzieł w życiu wybitnego surrealisty, zostały wydane przez Ateliers Rigal w Paryżu przed ponad 40 laty.

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, tak jak inne tego typu placówki, zostały otwarte. Czynne jest od środy do niedzieli w godzinach 11:00-17:00. W muzeum przebywamy w maseczkach zasłaniających usta i nos. Dezynfekujemy dłonie przed i po wyjściu z muzeum. Zachowujemy dystans społeczny. W budynku może przebywać max. do 20 osób zwiedzających (1 osoba na 15 mkw.).

Sport, zabawa i dobroczynność – „Parasol” Wrocław kuźnią młodych piłkarzy

Poprzedni artykuł

Jazztopad Festival – Wielka improwizacja w Narodowym Forum Muzyki

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.