Straż Miejska sprawdza jakie piece użytkują mieszkańcy Wrocławia i czym w nich palą. W myśl przepisów uchwały antysmogowej obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. Ponadto od 1 lipca 2024 roku wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas, tzw. kopciuchów.

Wrocławscy strażnicy miejscy tylko w 2020 r. przeprowadzili blisko 5 tys. kontroli i stwierdzili ponad 200 wykroczeń, wystawiając 169 mandatów na łączną kwotę ponad 46 tys. złotych.

Działania kontrolne planowane są z uwzględnieniem zgłoszeń od mieszkańców, którzy mają dość bycia trutym przez nieodpowiedzialnych sąsiadów. Straż Miejska regularnie publikuje informacje o miejscach, które planuje w danym terminie odwiedzić. Oczywiście nie oznacza to, że kontrole nie pojawią się także w innych rejonach miasta.

NAJBLIŻSZE KONTROLE:
 • 5.03 Leśnica, Klecina, Oporów
 • 6.03 Grabiszyn
 • 7.03 Grabiszyn
 • 8.03 Księże Małe i Wielkie, Kowale
 • 9.03 Księże Małe i Wielkie, Ligota, Polanowice
 • 10.03 Przedmieście Oławskie, Sępolno-Biskupin
 • 11.03 Przedmieście Oławskie, Brochów
 • 12.03 Tarnogaj, Gajowice
 • 13.03 Muchobór Mały
 • 14.03 Muchobór Mały

Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – podkreśla Waldemar Forysiak, rzecznik Straży Miejskiej we Wrocławiu. – Świadomość zagrożeń dla zdrowia, wynikających ze spalania rzeczy emitujących trujące substancje, wymiana starych pieców, dostosowanie się do uchwały antysmogowej – to wszystko może przynieść poprawę jakości powietrza w mieście. To od nas zależy, czy Wrocław będzie miastem wolnym od smogu – dodaje.

KARA DO 5 tys. złotych

Strażnicy miejscy, dokonujący kontroli, posiadają pisemne upoważnienia prezydenta Wrocławia. Kontrolujący mają prawo do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę a do lokali prywatnych w godzinach 6.00-22.00. Mieszkańcy nie mogą utrudniać lub odmawiać przeprowadzenia takiej kontroli, gdyż jest to przestępstwo i grozi  odpowiedzialnością karną.

Podczas pomiarów strażnicy mogą m.in. pobrać próbki popiołów. Sprawdzają także kategorię pieca i na urządzeniach, które należy wymienić, zostawiają specjalne naklejki.

Mają one przypominać o tym, że w przyszłości, jeżeli nie zastosujemy się do przepisów uchwały antysmogowej, czyli nie wymienimy starego pieca na system ekologiczny, może grozić nam grzywna nawet do 5 tys. zł – podkreśla Waldemar Forysiak.

Kontrole dokonywane są zarówno bezpośrednio w lokalach, jak i „z powietrza”, z wykorzystaniem nowoczesnych dronów z kamerą termowizyjną i głowicami badającymi zawartość dymu.

Jeżeli podejrzewamy, że ktoś pali w piecu niedozwolone substancje, możemy to zgłosić pod całodobowym numerem alarmowym 986 lub poprzez specjalny formularz.

Piotr Krejner
fot. Straż Miejska Wrocław

Wielki sukces wrocławskiej firmy. Spyrosoft piątą najszybciej rozwijającą się firmą w Europie

Poprzedni artykuł

Ruszył nabór do pierwszej edycji projektu „Rezydencje Miast Literatury – UNESCO – Kraków i Wrocław”

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

1 Komentarze

 1. Widzę że coraz więcej jest planów kontroli w mieście..

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.