Aleja Hallera, jeden z ważniejszych traktów prowadzących przez miasto, jednocześnie droga krajowa nr 5. Przy tej trasie znajdują się charakterystyczne budynki z czerwonej cegły z lat 20. XX, a wzdłuż nich, niewidoczne od ulicy, miejskie podwórka.
Prace remontowe na podwórku odbywały się na wysokości al. Hallera 125 – 137. Warto dodać, że to kolejne wnętrze w tym pasie, które wyremontowaliśmy na przestrzeni lat. Podwórko wąskie i trudne w projektowaniu, jednak rewitalizując je w optymalny sposób połączyliśmy kilka ważnych dla jego mieszkańców funkcji.
Remont tego podwórka pokazał nam, że mieszkańcy mają dużą potrzebę obcowania z przyrodą. Stąd tak liczne nasadzenia oraz budki dla ptaków, budka dla nietoperzy czy domki dla kotów i domek dla owadów. – mówią przedstawiciele Zarządu Zasobu Komunalnego.
Mieszkańcy mają teraz równy, utwardzony i oświetlony chodnik. Miejsca postojowe,
tak jak na pozostałych wyremontowanych podwórkach, wykonaliśmy z ażurowych płyt betonowych, umożliwiających cyrkulację wody.
tak jak na pozostałych wyremontowanych podwórkach, wykonaliśmy z ażurowych płyt betonowych, umożliwiających cyrkulację wody.
„Na tym wnętrzu mieszkańcy mają możliwość budowania wzajemnego zaufania czy dobrych relacji sąsiedzkich. Podczas konsultacji społecznych okazało się bowiem, że w centrum naszego miasta Wrocławianie chcą korzystać z podwórkowych suszarek na pranie. Ponad to lokalna społeczność ma także do dyspozycji duże drewniane skrzynie do wykorzystania na podejmowane przez siebie inicjatywy związane z nasadzeniami.” – dodają przedstawiciele.
Ważnym elementem poruszanym podczas konsultacji przed remontem było zagospodarowanie miejsca spędzania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Niewielka powierzchnia podwórka ograniczała możliwości zaprojektowania rozbudowanej części rekreacyjnej. Jednak zgodnie z wolą mieszkańców, także tych najmłodszych, powstała huśtawka dla dzieci oraz ławki w zacienionym miejscu wśród zieleni. Dość ciekawym elementem wyposażenia wnętrza podwórzowego są trzepak i miejsce na suszenie prania –
co dziś nie jest zbyt często wyrażaną potrzebą.
co dziś nie jest zbyt często wyrażaną potrzebą.
Od strony frontowej budynków bliżej ul. Księgowej przygotowaliśmy mieszkańcom teren pod mini ogródki – wyniesione, drewniane skrzynie pod rabaty: ziołowe, kwietne, czy warzywne. To przestrzeń na inicjatywy lokalne, którą mieszkańcy mogą zagospodarować według własnych potrzeb. W trakcie prac remontowych posadziliśmy trzy ambrowce (zjawiskowo żółknące jesienią), a także ponad 3,5 tys. krzewów i pnączy, jak trzmieliny różnych odmian (również czerwieniejącej jesienią trzmieliny oskrzydlonej) , rdest auberta, forsycje, tawuły. Założyliśmy również ponad 600 m2 trawnika. Nie tylko flora, ale również fauna była dla nas ważna przy projekcie. Na podwórku dom swój znajdą zapylacze, ptaki, również i koty. Postawiliśmy tam bowiem budki dla ptaków, domek dla nietoperzy, domki dla kotów i hotele dla owadów.
Przy rewitalizacji każdego wnętrza podwórzowego podstawą jest wykonanie odwodnienia terenu. Było to szczególnie ważne na tym podwórku ze względu na właściwą cyrkulację wód opadowych i potrzebę nawadniania dużej ilości zieleni. Koszt zakończonej inwestycji na Grabiszynie wyniósł blisko 823 tys. zł. Obiór prac
odbył się pod koniec wakacji. Podwórko przy al. Hallera jest kolejnym podwórkiem objętym prezydenckim Programem Kompleksowej Modernizacji Podwórek Komunalnych na lata 2021- 2024.
odbył się pod koniec wakacji. Podwórko przy al. Hallera jest kolejnym podwórkiem objętym prezydenckim Programem Kompleksowej Modernizacji Podwórek Komunalnych na lata 2021- 2024.
informacja prasowa