„Zielona sukienka. Przez Syberię śladami rodzinnej historii” to ekspozycja ciekawa i pełna refleksji opowieść o podróży śladami rodzinnej historii Małgorzaty „Meg” Szumskiej do miejsc zesłania jej dziadków Sybiraków.
Unikalne fotografie, dokumenty z archiwum rodzinnego autorki przybliżają dramatyczne losy Janki oraz Staszka i ich miłości. Wystawa przedstawia osobistą historię, która skłania do zastanowienia się nad znaczeniem pamięci pokoleniowej i poszukiwań własnej tożsamości. Małgorzata „Meg” Szumska to podróżniczka, aktorka, przedsiębiorczyni, pisarka, autorka między innymi „Zielonej Sukienki”, „Twarzy Tajfunu” oraz „Uważnika”. Prezeska Kopalni Złota w Złotym Stoku. Podróżuje po świecie od 15 lat. W 2012 roku wyruszyła samotnie w podróż na Syberię i do Kazachstanu odwiedzając miejsca związane z przeszłością swojej rodziny.
Finisaż wystawy uświetni występ Ruczaj Duo z repertuarem pieśni, w których wybrzmią echa dawnych historii i słowiańskich tradycji. Część artystyczna to spotkanie z muzyką, która niesie pocieszenie i daje nadzieję. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję
- Gdzie? – Finisaż wystawy „Golgota Wschodu” we Wrocławiu przy ul. Wittiga 10
- Kiedy? – 23 listopada 2024 roku (sobota) o godzinie 14:30 – wstęp wolny
Dziesięć lat temu brytyjska fotografka Samara Pearce przypadkowo poznała niesamowitą historię swojej rodziny: jej pradziadek, Austriak Alexander Wienerberger, był świadkiem Wielkiego Głodu w Ukrainie w latach 1932–1933.
Robił swoim aparatem historyczne zdjęcia głodującego Charkowa, udało mu się je przewieźć pocztą dyplomatyczną do Austrii i tym samym został głównym fotografem Hołodomoru w Ukrainie. Wienerberger chciał, aby świat dowiedział się o ludobójstwie Ukraińców i je powstrzymał, ale austriacki inżynier nie został wysłuchany. Po znalezieniu aparatu pradziadka i albumu z szokującymi zdjęciami z Ukrainy Samara całkowicie zmienia swoją karierę fotografa. Teraz jej kariera jest całkowicie związana z Ukrainą, Hołodomorem i obecną wojną rosyjsko-ukraińską. Czując więź ze swoim pradziadkiem, 90 lat po Wielkim Głodzie Samara wyrusza w twórczą wyprawę do regionu Charkowa, aby zrobić własne zdjęcia ludobójstwa Ukraińców, które trwa do dziś.
Światowa premiera filmu odbyła się 13 października 2024 roku podczas jubileuszowego 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film w reżyserii Maryny Tkaczuk zrealizowano w wytwórni Good Morning Film we współpracy z Narodowym Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa oraz Ukraińskim Funduszem Kultury.
- Gdzie? – Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 184.
- Kiedy? – 23 listopada 2024 roku (sobota) o godzinie 17:30 – wstęp wolny. Obowiązują zapisy: https://formularz.zajezdnia.org/pokaz-filmu-family-album/