Warsztat dla domowych konstruktorów, pokaz o gazach kriogenicznych czy fotografia okiem inżyniera. Przed nami Festiwal Naukowy E(x)plory we Wrocławiu. W tym roku w całości online.
To znakomita propozycja na lekcje z domu, pracę domową online bądź ciekawe zajęcia do wspólnego obejrzenia w klasie! W programie wydarzenia są m.in. prezentacje projektów badawczych biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. Organizatorzy zapraszają uczniów i pasjonatów nauki w każdym wieku. Udział jest bezpłatny.
W ubiegłym roku Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory odbył się we Wrocławskim Parku Technologicznym. W trosce o bezpieczeństwo i komfort uczestników wydarzeń E(x)plory, organizatorzy z Fundacji Zaawansowanych Technologii zdecydowali się na przeniesienie tegorocznych wydarzeń do Internetu. Regionalny etap Konkursu Naukowego E(x)plory oraz Festiwal Naukowy E(x)plory, promujący naukę wśród młodzieży, będzie można w całości obejrzeć w sieci!
Obok wykładów i pokazów naukowych, internauci zobaczą prezentacje projektów konkursowych młodych naukowców, biorących udział w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory. Podobne wydarzenia odbędą się także w Łodzi, Bydgoszczy i Olsztynie. Ich celem jest wyłonienie najlepszych projektów, które przejdą do krajowego finału Konkursu Naukowego E(x)plory – Gdynia E(x)plory Week – gdzie będą walczyć o stypendia naukowe na rozwój swoich projektów ufundowane przez Mecenasa Programu E(x)plory Grupę LOTOS, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.
Wrocławski Park Technologiczny innowacje ma wpisane w swoje DNA, dlatego cieszymy się, że już po raz kolejny, tym razem w wyjątkowej formule on-line, będziemy gospodarzem Regionalnego Festiwalu Nauki E(x)plory! To dla nas niezwykle ważne wydarzenie pokazujące młodym ludziom jak ogromny potencjał ma nauka. Chcemy ich zachęcać do podążania za tętniącą w nich ciekawością świata! Może ona być inspiracją dla każdego z nas i dowodem na to, że od pomysłu do przełomowego odkrycia jest tylko jeden krok. – mówi Agnieszka Pałys – dyrektor ds. prawnych i organizacyjnych oraz prezes Fundacji Pro Mathematica.
Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory we Wrocławiu będzie można obejrzeć na żywo już 16 października na http://bit.ly/explory2020. W programie transmisji live m.in. dyskusje z udziałem laureatów E(x)plory i ekspertów ze świata nauki.
Tegoroczny Festiwal Naukowy E(x)plory to znakomita propozycja na lekcje z domu, pracę domową online bądź ciekawe zajęcia do wspólnego obejrzenia w klasie. Jest on skierowany zarówno do młodzieży szkolnej w wieku od 13 do 19 lat, jak i pasjonatów nauki w każdym wieku.
Program wydarzenia podzielony został na trzy bloki:
– pakiet wykładów, warsztatów i pokazów naukowych do przeprowadzenia w dowolnym czasie między 16.10 a 22.10 (obowiązują zapisy),
– wykłady, dyskusje i rozmowy na żywo (dostępne bez zapisów),
– prezentacja młodych naukowców i projektów badawczych.
Na co warto zwrócić uwagę w tym roku? Mgr inż. Adam Zahler odkryje techniczne parametry fotografii i opowie czym dla inżyniera jest idealne zdjęcie. Ponadto odbędzie się pokaz naukowy o gazach kriogenicznych oraz w warsztat z robotyki, podczas którego uczestnicy stworzą hydrauliczne ramię robota z kartonów i strzykawek. Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy największego bloga popularnonaukowego w Polsce „Crazy Nauka” przedstawią teorie spiskowe związane z kosmosem, jak powstają i jak nie dać się wkręcić.
W tym roku w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory we Wrocławiu weźmie udział 20 projektów. Wśród nich są m.in. projekt „Zdrowa czekolada” autorstwa licealistki Martyny Fiałkowskiej, „Water Recovery System” – system służący zminimalizowaniu zużycia wody pitnej Adama Bajorka czy inteligentny system przewietrzania przygotowany przez Daniela Czecha i Mateusza Niedobeckiego.
Całe wydarzenie będze można śledzić na żywo na stronie http://bit.ly/explory2020, profilu Facebook Explory oraz kanale Youtube Explory. Pełny program Festiwalu, opisy projektów badawczych i videowizytówki młodych naukowców biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory znajdują się na http://bit.ly/explory2020.