Podwrocławska Długołęka to jedna z najbogatszych gmin na Dolnym Śląsku. Jest także najludniejszą gminą wiejską w Polsce, a liczba jej mieszkańców wynosi ponad 30 tys. (dane GUS z 2017 roku). Za wielkimi pieniędzmi idą także duże inwestycje, których nie brakuje w Długołęce.

W gminie Długołęka, oddalonej o około 3 km od granicy stolicy Dolnego Śląska powstaje właśnie sieć ścieżek rowerowych. Wartość tych inwestycji to blisko 10 mln złotych. W Kiełczowie powstało niedawno nowe przedszkole oraz żłobek, a wójt zapowiada już budowę zupełnie nowej szkoły u zbiegu miejscowości Długołęka, Domaszczyn i Szczodre. Ruszyła także budowa nowego skateparku dla młodszych mieszkańców i podpisano umowę na budowę Centrum Usług Wspólnych. Wójt prowadzi także rozmowy dotyczące polepszenia oferty połączeń aglomeracyjnych. Więcej przeczytacie w naszej rozmowie z Wojciechem Błońskim, wójtem gminy Długołęka.

Jedną z najważniejszych inwestycji w Długołęce wydaje się być budowa sieci ścieżek rowerowych. Jej koszt to blisko 10 mln złotych. Dotychczas nie było ich wiele w Państwa gminie, prawda?

— Mieszkańcy zyskają przede wszystkim połączenie pomiędzy miejscowościami. Wcześniej nie mieliśmy wielu ścieżek w naszej gminie, a teraz pojawi się ich kilka. Jedna z nich będzie prowadziła od Domaszczyna do Bykowa. Kolejna pojawi się wkrótce na odcinku Długołęka-Łany, wzdłuż Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Ostatnio oddana inwestycja to także ścieżka pieszo-rowerowa pomiędzy Długołęką, a Kamieniem. To długo wyczekiwany projekt, z którego szczególnie chętnie korzystają teraz mieszkańcy Kamienia, którzy dojeżdżają na dworzec w Długołęce. Program budowy ścieżek rowerowych i chodników jest potrzebny w całej gminie, by zapewnić bezpieczeństwo, szczególnie dla najmłodszych mieszkańców. Kolejne osiem miejscowości jest już praktycznie gotowych na budowę ścieżek i chodników. W efekcie będzie można bezpiecznie dostać się na przystanek, czy do sklepu, czy właśnie do szkoły.

Zdecydowali się Państwo na jeszcze jedną inwestycję promującą sport. Czy mieszkańcy zgłaszali się do Was z prośbą o budowę skateparku, która właśnie ruszyła?

— Skatepark w Kiełczowie to odpowiedź na wiele głosów naszej młodzieży, ale nie tylko młodzieży. Starsi mieszkańcy też dopytywali o to miejsce i wyrażali zainteresowanie, żeby pojeździć i się pobawić. Zakończenie tej inwestycji planujemy jeszcze przed końcem tego roku, więc już za chwilę będzie można z tego miejsca korzystać w należyty sposób.

W Długołęce ma także powstać Centrum Usług Wspólnych. Kto skorzysta z tego miejsca?

— Takie miejsce musi powstać w sercu, a więc w stolicy naszej gminy – w Długołęce. Odremontowaliśmy budynek Gminnego Ośrodka Kultury, ale jest on za mały, żeby można było robić tam warsztaty i zajęcia z młodzieżą. Dlatego powstaje nowe Centrum Usług Wspólnych i tam będzie funkcjonował Ośrodek Kultury. Do budynku, w którym aktualnie znajduje się GOK przeniesiemy nasz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Mieszkańcy, którzy są zmuszeni skorzystać z jego usług będą mieli godne warunki, żeby przyjść i załatwić swoje problemy.

Długołęka przyjmowała w ostatnich latach wielu ciekawych gości. Byli to m.in. Aleksander Doba, Czesław Mozil, a także Antoni Piechniczek. Czy teraz takie spotkania będą się odbywały właśnie w Centrum Usług Wspólnych?

— Spotkanie z Aleksandrem Dobą było niesamowitym przeżyciem. Był nawet w tym gabinecie (gabinet wójta przyp. red.) i wlał we mnie i w moich pracowników tyle energii, że po prostu czapki z głów! Nie ukrywam, że chcemy wybudować w Długołęce nową bibliotekę, która będzie w pełni multimedialna i tam chcemy organizować kolejne spotkania z ciekawymi ludźmi, które zapoczątkowała pani dyrektor Ewa Bubień. Oczywiście w Centrum Usług Wspólnych również znajdzie się większa sala, w której będzie można poćwiczyć lub zorganizować jakieś spotkanie.

W gminie pojawią się inwestycje sportowe i kulturalne, ale głośnym echem w lokalnych mediach odbiły się plany o budowie nowego centrum handlowego nieopodal dzisiejszego Selgrosa oraz Mc’Donalds. Powiedzmy nieco więcej o tej inwestycji.

—To jest kolejny duży obiekt do zagospodarowania. Tak jak Pan redaktor wspomniał, będzie to centrum zlokalizowane przy Selgrosie. Ma powstać także drugie centrum przy sklepie Leroy Merlin w Mirkowie. Taka jest potrzeba dzisiejszego świata. Musimy wychodzić naprzeciw mieszkańcom, którzy chcą wybrać się na zakupy. Dzięki tym inwestycjom nie będziemy musieli jechać specjalnie do Wrocławia, żeby zrobić zakupy. Oczywiście fajnie jest odwiedzić piękne miasto Wrocław, ale dobrze jest mieć takie miejsca pod ręką.

Jeżeli mówimy już o wyjazdach do Wrocławia to chciałbym porozmawiać właśnie o połączeniach aglomeracyjnych. Na jakim etapie są obecnie rozmowy z Wrocławiem?

— Bardzo mocno współpracujemy z miastem Wrocław. Te rozmowy mają także związek z moją wcześniejszą pracą (radny Wrocławia przyp. red.). Jesteśmy bardzo blisko biletu wspólnego, który sprawi, że Urbancard będzie obowiązywać także na terenie Długołęki. Sporym udogodnieniem dla mieszkańców są także połączenia kolejowe. Chcemy żeby przystanek powstał w Mirkowie, nieopodal sklepu Leroy Merlin. Odciąży to ruch samochodowy. Budowana we Wrocławiu stacja Wrocław Szczepin również wpływa na atrakcyjność połączeń kolejowych, a jej oddanie przyczyni się do tego, że mieszkańcy naszej gminy zrezygnują z wjeżdżania swoimi samochodami do Wrocławia.

A co ze stacją w miejscowości Byków? Czy tam też są plany budowy nowego przystanku?

Obecnie nie prowadzimy rozmów dotyczących budowy stacji w Bykowie. Nie ukrywam, że taki przystanek też byłby potrzebny, ale wówczas na odległości 4 kilometrów pociąg zatrzymywałby się czterokrotnie. To wydłużałoby czas jazdy. Nie możemy zapominać, że gmina Długołęka leży na głównym szlaku komunikacyjnym. Wkrótce mieszkańcy tej miejscowości zyskają nową ścieżkę rowerową. Będą mogli w szybki i bezpieczny sposób dostać się na dworzec zlokalizowany w Długołęce lub Borowej.

Długołęka odnosi także sukcesy oświatowe. Jedna z Państwa placówek została wyróżniona.

— Tak, nasz żłobek wygrał w ogólnopolskim konkursie Żłobek Roku 2021. Chodzi o placówkę w miejscowości Długołęka. Oceniana była nasza praca w zakresie żywienia, bezpieczeństwa, metodyki, pracy psychologicznej i pedagogicznej w sprawowanej opiece małego dziecka. Przyznany nam tytuł jest dla nas wielkim wyróżnieniem i podziękowaniem za wkładane serce każdego dnia. Wielkie słowa uznania i podziękowania dla pani dyrektor Eweliny Chmury i jej załogi. Cieszę się, że mamy żłobek, który odnosi takie sukcesy bo oznacza to, że jest dobrze zarządzany. W temacie oświaty warto dodać, że w planach jest rozbudowa szkoły w Wilczycach, a także w Brzeziej Łące. Obserwujemy jednak wzrost liczby mieszkańców i już teraz planujemy także budowę kolejnej placówki. Chcemy kupić ziemię pod nową inwestycję szkolną w trójkącie miejscowości Długołęka-Szczodre-Domaszczyn.

Spore utrudnienia dla mieszkańców wywołuje budowa Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Czy ma Pan sygnały o opóźnieniach tej inwestycji i do kiedy mieszkańcy będą borykać się z korkami?

— Urząd Marszałkowski, który odpowiada za tę inwestycję, nie sygnalizuje nam, żeby coś miało się opóźnić. Regularnie spotykam się z przedstawicielem wykonawcy, z którym współpracujemy ponieważ budowa odbywa się na terenie naszej gminy. Z informacji jakie mi przekazuje wynika, że wszystko ma zostać oddane zgodnie z harmonogramem. Obecnie ważne będzie wylanie asfaltu na odcinku, gdzie ustawiono światła, a kierowcy korzystają tylko z jednej strony jezdni. To ma się zadziać do końca tego miesiąca. Takie otrzymałem zapewnienie. Wówczas sytuacja komunikacyjna związana z budową Wschodniej Obwodnicy Wrocławia znacząco się poprawi.

Głogów: Próbował zgwałcić 15-latkę, jej koleżance groził śmiercią. 33-latek usłyszał zarzuty

Poprzedni artykuł

Remis Polek. Wróblewska na ławce

Następny artykuł

Możesz także polubić

3 Komentarze

  1. Koniec kadencji nadchodzi wielkimi krokami.I bardzo dobrze….takiego śmietnika jak Wójt Błoński- chyba nikt nie zaserwował mieszkańcom.
    Marionetka….

    1. Jestem nowym mieszkańcem Długołęki, chętnie się dowiem czegoś więcej…

  2. […] CZYTAJ TAKŻE: Fala inwestycji w podwrocławskiej gminie Długołęka. Rozmawiamy z wójtem [WYWIAD] […]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.