Jak fałszywe informacje wpływają na społeczeństwo? Czy to prawda, że propaganda jest jednym z najsilniejszych narzędzi wojennych w rękach sprawnie posługujących się nią ludzi?
Jakie mechanizmy psychologiczne sprawiają, że łatwo nami manipulować? Na te i wiele innych pytań dotyczących tzw. fake news-ów, starali się odpowiedzieć prelegenci zaproszeni na wydarzenie pod nazwą „ten event to fake news” przez Narodowy Instytut Cyberbezpieczeństwa, czyli organizację pozarządową, działającą jako „think tank”. Konferencja odbyła się na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.
Przed 120-osobowym audytorium wystąpiły wybitne osobistości ze świata nauki i mediów. Wykłady wygłosili:
- dr.hab. Maciej Szostak – wybitny specjalista w obszarze kryminalistyki i cyberbezpieczeństwa, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego,
- dr.hab. Dariusz Doliński – jeden z najbardziej znanych i wpływowych psychologów społecznych na świecie, autor wielu przełomowych badań i publikacji, ekspert od technik wpływu społecznego i psychologii reklamy,
- Kuba Klawiter – prezenter telewizyjny i właściciel jednego z największych mediów technologicznych w kraju, swojego własnego kanału w serwisie YouTube.
Prelegenci poruszyli niezwykle ciekawe zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem i zagrożeniami, jakie niesie za sobą rozwój technologii logarytmów służących gromadzeniu danych czy obróbki wideo umożliwiającej preparowanie czyjegoś wizerunku. Publiczność szczególnie chętnie uczestniczyła również w dyskusji o mechanizmach wpływu społecznego i śmiało zadawała trudne pytania.
Atmosfera była pełna naukowej chęci zgłębienia problemu. Było też nieco swobodniej, gdy po wystąpieniu charyzmatycznego Kuby Klawitera, słuchacze w otwartej konwencji gorąco debatowali z prezenterem, podejmując rozmaite – społeczne oraz technologiczne tematy.
Wydarzenie trwało ponad trzy i pół godziny a część publiczności została dłużej, by kuluarowo porozmawiać z wykładowcami. Były też osoby zainteresowane dołączeniem do inicjatywy Narodowego Instytutu Cyberbezpieczeństwa, który zaproponował taką możliwość na początku konferencji. Rekrutacja wciąż jest otwarta, wystarczy skontaktować się mailowo z organizacją: [email protected]
Przedsięwzięcie sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030″.
RELACJA: Maciej Fedorczuk
FOTO: Łukasz Podgórny