Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski przekonywał, że walka z pandemią odbywa się przede wszystkim na poziomie „obywatelskim”. W briefingu brał też udział dolnośląski komendant Policji inspektor Dariusz Wesołowski, którego wypowiedź relacjonowaliśmy w naszym portalu tuż po konferencji w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.
Jarosław Obremski przekonywał, że walka z pandemią zaczyna się od przestrzegania podstawowych zasad. Dystans, maseczka i dezynfekcja mogą według wojewody dolnośląskiego ograniczyć zaraźliwość wirusa. Bez postawy obywatelskiej każdy system służby zdrowia się zawali, nie będziemy w stanie udźwignąć pewnych rzeczy.
Wojewoda podkreślił, że większość obywateli stosuje się do wprowadzanych obostrzeń, ale są i tacy, którzy lekceważą zalecenia i łamią reżimy sanitarne. Dla takich ludzi przewidziane mają być sankcje, bowiem jak stwierdził wirus jest wszędzie. Na ten temat była mowa podczas wywiadu, jakiego Jarosław Obremski udzielił niedawno naszemu portalowi w cyklu #StudioFakty.
Jarosław Obremski uważa, że należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza podczas wolnego czasu i w miarę możliwości ograniczyć przemieszczanie się w celach stricte turystycznych i wypoczynkowych. Sam chętnie obejrzałbym wczorajszy mecz Polski z Bośnią z poziomu trybun, jednak uznałem, że ze względu na funkcję, jaką pełnię, lepiej będzie, jeśli nie pojawię się na stadionie – wyjaśniał wojewoda. Odniósł się tym samym do spokojnego przebiegu środowego meczu Polska – Bośnia, o wyniku którego informowaliśmy w naszym portalu.
Według komunikatu dolnośląskiej Policji mecz piłki nożnej rozegrany 14 października br. we Wrocławiu, pomiędzy reprezentacjami Polski oraz Bośni i Hercegowiny, cieszył się sporym zainteresowaniem fanów i przebiegł spokojnie. Nie odnotowano żadnych incydentów mających wpływ na bezpieczeństwo kibiców, których na trybunach Stadionu Miejskiego we Wrocławiu zasiadło blisko 7 tys.
Funkcjonariusze współpracowali podczas zabezpieczenia ze służbami porządkowymi organizatora imprezy sportowej, które między innymi sprawdzały osoby wchodzące oraz pojazdy wjeżdżające na stadion, a także z innymi służbami. Policjanci już wcześniej przygotowywali się do zabezpieczenia tej imprezy sportowej, biorąc pod uwagę zainteresowanie meczem, obowiązujące obecnie przepisy i wszelkie ograniczenia, nakazy oraz zakazy wprowadzone w związku ze stanem epidemii koronawirusa Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 roku. Jeszcze przed meczem, stadion został też sprawdzony przez policyjnych pirotechników. W zabezpieczeniu udział brali między innymi policjanci pionów prewencji, ruchu drogowego i operacyjnego. Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem na terenie miasta oraz na trasach dojazdu do Wrocławia. Prowadzili też działania mające na celu usprawnienie ruchu drogowego na ciągach komunikacyjnych, przebiegających w okolicy miejsca imprezy.