Jak co roku toczy się debata czy powinno się strzelać fajerwerkami w sylwestra, czy też jednak tworzy to więcej problemów, niż szczęścia. Zdania są podzielone. Swoje stanowisko zabrała w tej sprawie Eko Straż słynąca z pomocy zwierzętom.
Dla zwierząt świętowanie Nowego Roku nie ma w sobie nic radosnego – a to dlatego, że wciąż wielu ludzi nie wyobraża sobie zabawy sylwestrowej bez fajerwerków
Co roku to samo – zestresowane koty i psy, które zdezorientowane uciekają swoim właścicielom… Niektóre z nich kończą tragicznie – głównie pod kołami aut. Do tego zwierzęta dzikie, w tym ptaki, które tracą życie podczas sylwestrowej kanonady, płosząc się i uderzając o ściany budynków lub wiaty przystankowe. Innym zwierzakom nie wytrzymują serca. Popłoch, rozpacz, przerażenie. Happy new year…
‼️ Pamiętajcie: zarówno psy, jak i koty (ale i zwierzaki dzikie) mają niezwykle wrażliwy słuch, a dźwięki o wysokiej częstotliwości odbierają intensywniej niż my! Dodajmy do tego element zaskoczenia. To tak, jakby ze spokojnej drzemki rzucić nas nagle w sam środek bombardowania. Kto by w takiej sytuacji nie panikował?
Jeśli nie mamy możliwości wyjechać w bezludne krainy, możemy chociaż trochę zmniejszyć dezorientację i stres swojego zwierzęcia, a także zabezpieczyć go na wypadek ucieczki:
1️⃣ Chip i adresatka to must have!
2️⃣ Używaj szelek zamiast obroży.
3️⃣ Tego dnia wyjdź na wcześniejszy wieczorny spacer i absolutnie nie spuszczaj psa ze smyczy
4️⃣ Podczas kanonady nie wzmagaj stresu u zwierzęcia, nie „ojojaj”, zachowuj się normalnie, spokojnie i zapewnij zwierzęciu miejsce, w którym czuje się bezpiecznie (a kotom jak najwięcej kryjówek do ukrycia się).
5️⃣ Zastosuj bezpieczne sposoby na zminimalizowanie stresu: dyfuzory do kontaktu, kamizelki antystresowe.
6️⃣ Nie podawaj sedalinu bez zalecenia weterynarza! Preparat powoduje zniesienie napięcia mięśniowego, ale nie ma działania przeciwlękowego.
7️⃣ Podanie leków uspokajających konsultuj zawsze wcześniej z weterynarzem.❓ A jak pomóc dzikim zwierzętom? One jak zwykle mają najbardziej przerąbane… Po pierwsze: edukuj znajomych, sąsiadów, wywieraj presję w gminach, by nie urządzano pokazów fajerwerków! Po drugie: weź udział w #hangoverbirdcount @fundacjaszklanepulapki, by pomóc w badaniach wpływu fajerwerków na ptaki. Po trzecie: reaguj w przypadku krzywdy i zgłaszaj ośrodkom ranne zwierzęta!
A jakie jest Państwa zdanie w tej sprawie? Sekcja komentarzy pozostaje do Państwa dyspozycji.