Wschodnia części Wrocławia będzie mieć oazę zieleni. Projekt, który w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego z 2016 i 2017 roku był wyraźnie popierany przez mieszkańców, zostanie zrealizowany jesienią 2019 r. Za prawie 1 mln zł powstanie kompleks parkowy nasycony roślinnością, wodą i małą architekturą. Wszystko ma zapewnić ciszę i relaks. Na początku lipca br. ogłoszono, że podobna strefa ma powstać na południu miasta.
Park Czarna Woda to zielony teren między ulicami: Swojczycką, Gospodarską, Miłoszycką i Ludową. Pełno tam starych drzew, ptaków, jest też mały staw, który jest pozostałością starorzecza Odry. Do tej pory miejsce nieco zaniedbane i odwiedzane przez nielicznych. Teraz w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego pięknie się zmienia i będą mogli z niego korzystać wszyscy.
Prace są realizowane w trudnym terenie, mocno zadrzewionym i wąskim. – Najpierw wymagał przeprowadzenia prac porządkowych m.in. usunięcia śmieci i gruzu oraz wycinki martwych lub zamierających drzew – wyjaśnia Aleksandra Zienkiewicz z Zarządu Zieleni Miejskiej, który prowadzi inwestycję.
Wykonawca zadania może stosować tylko naturalnych materiałów, głównie drewna i kamienia. Część obumarłych drzew i pni, które nie będą zagrażać bezpieczeństwu ludzi pozostanie na terenie spełniając nadal swoją funkcję w ekosystemie. Przy ścieżkach budowanych z drewna i wzniesionych nad terenem na palach mają powstać tablice informacyjne o występujących tam gatunkach zwierząt.
Piękne widoki będzie można oglądać także z drewnianych pomostów, które powstaną nad wodą. Jeden będzie o charakterze czysto widokowym, drugi tzw. leżakowy zejdzie praktycznie nad taflę wody i będzie idealny do odpoczynku. Powstać tam ma również ścieżka z szarogłazów na wzór górskich alejek. W parku zostaną ustawione pojemniki na śmieci, ławki oraz leżaki pozwalające na podziwianie natury. Ścieżki drewniane uzupełnią aleje wykonane z kruszywa. Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach inwestycji dokona także nasadzeń nowych drzew, krzewów, pnączy, bylin i traw ozdobnych.
Realizacji tego bardzo wymagającego zadania podjęła się firma PUH Tomasz Krystian Bogacz za 989 tys. zł brutto przy zapewnieniu pięcioletniej gwarancji. Termin umowny na wykonanie prac upływa 29 listopada br. Następnie przez trzy lata forma zajmie się pielęgnacją zieleni. Prace prowadzi firma Tribud z Rogoży pod nadzorem dendrologa Radosława Urbana oraz ornitolog Katarzyny Jasnosz. Przed przystąpieniem do inwestycji każde związane z wycinką drzewo zostało indywidualnie ocenione właśnie przez tych specjalistów. W konsultowaniu brała udział też Rada Osiedla i liderka projektu WBO. Roboty mają zakończyć się pod koniec listopada. Inwestycja w całości jest wg wytycznych „Karty informacyjnej do standardów ochrony drzew w inwestycjach”, którą wprowadził Wrocław, aby chronić zieleń w obszarze miejskim.
Poprzez: wroclaw.pl / investmap.pl foto: fot. Janusz Krzeszowski/Wroclaw.pl