Dziś, 20 listopada 2022 roku, w Katarze, rozpoczynają się XXII Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mężczyzn. Meczem otwarcia spotkanie Kataru z Ekwadorem. Początek spotkania o 17:00. Kiedy grają Polacy? Gdzie oglądać mistrzostwa?
„Biało-Czerwoni” na Mundialu zagrają po raz dziewiąty. Pierwszy raz na światowym czempionacie (którego historia sięga 1930 roku) zameldowali się jeszcze przed wojną. Wówczas, na Mistrzostwach Świata w 1938 roku zagrali jeden mecz – przegrywając z Brazylią 5:6.
Na kolejny występ Polaków przyszło czekać aż do 1974 roku. Było warto. To właśnie wtedy przypadły złote lata polskiego futbolu. Na Mundialu w Niemczech drużyna Kazimierza Górskiego sensacyjnie pokonywała kolejnych rywali, ostatecznie przegrywając z gospodarzami w meczu o awans do finału. Słynne spotkanie „na wodzie” nie podłamało jednak „Biało-Czerwonych”, którzy w starciu o 3. miejsce pokonali Brazylię i do Polski wrócili z medalem. Królem strzelców tego turnieju został Grzegorz Lato.
Na Mundialu w 1978 roku, pod wodzą Jacka Gmocha, zajęliśmy 5. miejsce przegrywając z faworyzowanymi Argentyńczykami, natomiast cztery lata później – pod batutą trenera Antoniego Piechniczka – znów sięgnęliśmy po brązowy medal. Na boiskach Hiszpanii Polacy grali jak z nut i przegrali dopiero w spotkaniu z Włochami, którzy później sięgnęli po tytuł. „Biało-czerwoni” w meczu o brązowy medal pokonali z kolei Francuzów 3:2.
W 1986 roku zagraliśmy – jak się później okazało – ostatni raz na Mundialu rozgrywanym w XX wieku. Rywalizację zakończyliśmy na 1/8 finału przegrywając z Brazylią 0:4. Na tym turniej również reprezentację Polski prowadził Antoni Piechniczek.
Na kolejny awans przyszło nam czekać do 2002 roku. Wówczas, do Korei Południowej i Japonii, zaprowadził nas Władysław Jerzy Engel. Po brawurowych eliminacjach, wiara w narodzie była ogromna. Występ na turnieju zakończył się jednak na fazie grupowej. Po porażkach 0:2 z gospodarzami i 0:4 z Portugalią pokonaliśmy w spotkaniu o honor USA 3:1.
Podobny schemat powtórzył się w 2006 i 2018 roku (na mundiale w 2010 i 2014 roku nie awansowaliśmy). W 2006 – na boiskach Niemiec – przegraliśmy 0:2 z Ekwadorem i 0:1 z Niemcami, by w trzecim meczu grupowym wygrać z Kostaryką 2:1.
Z kolei na rosyjskim mundialu w 2018 roku ulegliśmy Senegalowi 1:2 i 0:3 Kolumbii. Na otarcie łez pozostało pokonanie Japonii 1:0.
Czy tym razem uda się przełamać klątwę i wyjść z grupy? Ta nie jest łatwa. Podopieczni Czesława Michniewicza zmierzą się z Meksykiem (22 listopada, 17:00), Arabią Saudyjską (26 listopada, 14:00) i Argentyną (30 listopada, 20:00).
Tytułu mistrzów świata bronią Francuzi. Mundial od 20 listopada do 18 grudnia w TVP Sport.
Grupy mistrzostw świata w Katarze:
- Grupa A: Katar, Ekwador, Senegal, Holandia
- Grupa B: Anglia, USA, Walia, Iran
- Grupa C: Argentyna, Polska, Meksyk, Arabia Saudyjska
- Grupa D: Francja, Dania, Australia, Tunezja
- Grupa E: Hiszpania, Niemcy, Japonia, Kostaryka
- Grupa F: Belgia, Chorwacja, Maroko, Kanada
- Grupa G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun
- Grupa H: Portugalia, Urugwaj, Ghana, Korea Południowa