Organizatorzy stawiają sobie dwa cele. Chcą podziękować rodzinom zastępczym i spotkać się z dużymi i małymi wrocławianami, opowiedzieć im o rodzicielstwie zastępczym oraz o tym, dlaczego jest tak ważne.
Co roku 30 maja obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego uchwalony w 2006 roku, by rozwijać i popularyzować rodzicielstwo zastępcze w Polsce. Cały czas szukane są rodziny zastępcze, aby zaopiekować się dziećmi, których rodzice biologiczni nie zajmują się nimi, a z różnych powodów nie można ich adoptować. Rodziny zastępcze wychowują i reprezentują dzieci, których rodzice nie chcą lub z różnych przyczyn (przewlekłe choroby, więzienie, uzależnienie, przemoc) nie mogą się nimi zająć.
We Wrocławiu w rodzinnej pieczy zastępczej przebywa około 800 dzieci w około 600 rodzinach. Dla większości dzieci opiekunami zastępczymi zostają ich rodziny – babcie, dziadkowie, ciocie, rodzeństwo. Pozostałe dzieci znajdują opiekę u rodzin niezawodowych, zawodowych oraz w rodzinnych domach dziecka. Na rodziców zastępczych w domach dziecka nadal czeka 400 dzieci, w tym 100 maluchów poniżej 10 roku życia. Aby zostać rodzicem zastępczym należy przejść około trzymiesięczne szkolenie obejmujące elementy prawa rodzinnego, wybrane elementy pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, wiedzę i umiejętności rozpoznania i oceny sytuacji rodzinnej dziecka, podstawową wiedzę o uzależnieniach czy informacje o instytucjach wspierających. Rodziny zastępcze wraz ze swoimi podopiecznymi maja zapewnione wsparcie specjalistów: psychologów, pedagogów, prawników…
W programie:
- fotobudka, dzięki której będzie można uwiecznić wspólnie spędzony czas,
- rodzinne gry i zabawy terenowe z niespodziankami, między innymi: rzut do celu, łowienie nakrętek, rebusy i krzyżówki, zabawa „zgadnij co to?”,
- od godz. 12 do 14 – zapraszamy do zabawy przy muzyce z profesjonalnym animatorem zaproszonym przez firmę Getsix,
- Fundacja ERMED z nauką pierwszej pomocy,
- Fundacja Niepełnosprawni Stabłowice i Przyjaciele – ekipa działaczy na wózkach, która udzieli wiele informacji nt. niepełnosprawności,
- będzie z nami też Rada Osiedla Przedmieście Świdnickie,
- Stowarzyszenie STIRO, które przygotuje stanowisko “Przynieś książkę, weź książkę a nawet dwie”,
- na gości będzie czekał również słodki poczęstunek, a dzieciom czas umili nasz Mopsik.
- Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/3758613144367854
Rodzicielstwo zastępcze i adopcja to dwie różne formy wspierania dzieci, które nie mają opieki rodziców biologicznych. Adopcja jest stała a rodzice adopcyjni przejmują wszystkie funkcje rodziny biologicznej, mają dokładnie takie same prawa i obowiązki jak rodzice biologiczni. Zmienia się akt urodzenia dziecka. Rodzice adopcyjni ponoszą wszelkie wydatki związane z wychowywaniem i mają pełną władzę rodzicielską. Rodzina zastępcza jest co do zasady tymczasowa, formalnie trwa do osiągnięcia pełnoletności lub zakończenia kształcenia się wychowanka. Rodzice zastępczy opiekują się dzieckiem w czasie, gdy nie mogą zrobić tego rodzice biologiczni, dbają o wychowanie i wykształcenie, a także o utrzymanie kontaktów z rodziną biologiczną. Jeśli sąd tak zdecyduje, rodzice zastępczy mogą być także opiekunami prawnymi, jednak co do zasady prawa do decydowania o niektórych kwestiach mają rodzice biologiczni. Rodzice zastępczy otrzymują wsparcie finansowe w związku z funkcją, którą pełnią. Dzieci potrzebują wsparcia rodzin zastępczych wtedy, gdy ich sytuacja nie jest uregulowana prawnie (np. trwa postępowanie odbierające rodzicom prawa rodzicielskie).
Dużymi krokami zbliżą się święto rodzin zastępczych, dlatego już dziś serdecznie zapraszamy was na piknik z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Piknik odbędzie się w sobotę 25 maja w godzinach od 10:00 do 15:00 spotykamy się w parku Lesława Węgrzynowskiego u zbiegu ulic Tęczowej i Kolejowej, blisko naszej siedziby przy ulicy Wysokiej 6. Oprócz dobrej zabawy będzie to okazja, by podziękować naszym rodzinom zastępczym za działania na rzecz dzieci. Będziemy mogli też porozmawiać o rodzicielstwie zastępczym, przybliżyć ten temat, a może nawet pozyskamy nowych przyszłych rodziców zastępczych. Serdecznie zapraszamy, czekamy na Was – mówi kierowniczka działu szkolącego rodziny zastępcze Monika Jopek.