Wczoraj odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zorganizowane w pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu.
Uroczystość została zorganizowana przez wojewodę dolnośląskiego Macieja Awiżenia, prezes Stowarzyszenia „Dolnośląska Rodzina Katyńska” we Wrocławiu Teresę Gwarę oraz Dowódcę Garnizonu Wrocław pułkownika Marka Brzezicha. Na obchody przybyli licznie zaproszeni goście, w tym m.in. przedstawiciele samorządów, członkowie stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, służb mundurowych, kombatantów, młodzież i nauczyciele szkół, przedstawiciele duchowieństwa. Całość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
W trakcie odbyła się Modlitwa Ekumeniczna poprowadzona przez: biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej Waldemara Pytla, ks. dr ppor. Igor Habura w imieniu biskupa diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ksiądz kanclerz Eugeniusz Suchy w imieniu ordynariusza eparchii wrocławsko-koszalińskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce oraz ksiądz biskup Jacek Kiciński w imieniu Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego.
81 lat temu świat dowiedział się o Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia 1943 r. Niemcy okupujący terytoria ZSRR ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem masowych grobów polskich obywateli, których śmierć była skutkiem decyzji podjętej przez najwyższe władze ZSRR. Dziś wiemy, że zamordowanych zostało blisko 22 tysiące przedstawicieli elity II Rzeczypospolitej. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policji i innych służb, urzędnicy państwowi, naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy czy nauczyciele. Zostali zabici strzałem w tył głowy i pochowani w masowych bezimiennych grobach. Ta zbrodnia miała na zawsze pozostać tajemnicą. Tak się jednak nie stało – choć Związek Radziecki winą za śmierć polskich obywateli obarczył Niemców, prawda, o którą walczyli zarówno historycy, jak i rodziny poległych, zwyciężyła. W obliczu toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny i dezinformacji rosyjskich służb, wiemy, jak ważna jest prawda. Pamiętajmy o niej, budując współczesny świat. Dziękuję przedstawicielom Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska we Wrocławiu. Państwa działania prowadzące do upamiętnienia zamordowanych są nieocenione, bo pamięć o przeszłość kształtuje naszą przyszłość – mówił w trakcie uroczystości wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.
Swoje delegacje na uroczystość wystawiło 26 organizacji, w tym: przedstawiciele Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej z prezes Teresą Gwarą oraz wiceprezesem Tomaszem Strogulskim. Obecni byli między innymi: konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu Jurij Tokar, członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr hab. Kamil Dworaczek, I zastępca dowódcy Garnizonu Wrocław Pan płk. Krzysztof Lis z asystą, komendant wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Paweł Półtórzycki oraz dolnośląska kurator oświaty Ewa Skrzywanek, W imieniu Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wiązankę złożyli radni Damian Mrozek, Monika Włodarczyk i Andrzej Jaroch oraz Karolina Mrozowska w imieniu europoseł Anny Zalewskiej i Krzysztof Tarnawski w imieniu europoseł Beaty Kempy.
- 13 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się druga deportacja polskich obywateli z okupowanych przez Związek Sowiecki wschodnich województw II Rzeczypospolitej. Na Syberię i do Kazachstanu wywieziono wtedy ponad 61 tys. osób.
- Pamięć o ofiarach wszystkich wywózek na Sybir szczególnie obecna jest we Wrocławiu, w którym po II wojnie światowej osiedliło się wielu tych, którzy uratowali się z „nieludzkiej ziemi”. Centrum Historii Zajezdnia wraz z Oddziałem Związku Sybiraków we Wrocławiu upamiętnienia ofiar Sybiru. Symbolem tej pamięci jest odbywający się co dwa lata w stolicy Dolnego Śląska Marsz Golgoty Wschodu. W tym roku pojawili się na nim Sybiracy spoza Polski. Przybyła bowiem delegacja z Litwy, co nadaje wydarzeniu rangę międzynarodową.
We Wrocławiu od lat 90. XX wieku, gdy już można było mówić o sowieckich zsyłkach, istnieje „Sanktuarium Golgoty Wschodu”. Powstałe w parafii pw. NMP Matki Pocieszenia przy ul. Wittiga 10 miejsce pamięci zostało szybko powiększone o izbę pamięci, którą od 2023 r. prowadzi Centrum Historii Zajezdnia, nadając jej nowoczesną formę.