75 lat temu dywizja pancerna dowodzona przez generała Stanisława Maczka wyzwoliła spod niemieckiej okupacji Bredę – bardzo ważne ze strategicznego punktu widzenia – holenderskie miasto. Dzięki zwycięstwu polskiej armii, otworzył się wtedy drugi front bitewny w Europie, zachodni.
W poniedziałek Breda upamiętniła naszych bohaterów. W uroczystościach brał udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, a Holandię reprezentował król Niderlandów Wilhelm-Aleksander wraz z małżonką Maksymą.
Wśród uczestników obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Bredy był także prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który przewodniczył delegacji naszego miasta biorącej udział w oficjalnych uroczystościach w Bredzie, która jest miastem partnerskim Wrocławia. Reprezentacja Wrocławia, w składzie której byli m.in. uczniowie V LO we Wrocławiu uczestniczyła w odsłonięciu instalacji wrocławskiego artysty Tomasza Tomaszewskiego. Upamiętnia ona wyzwolenie Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka w 1944 r. Projekt został wybrany w zeszły roku przez komisję konkursową złożoną z przedstawicieli Wrocławia i Bredy. Instalacja przedstawia fragment terenu ogrodzony murem. Wewnątrz znajduje się ścieżka, na której odciśnięte są ślady gąsienic czołgu lub wozu pancernego. W ceremonii odsłonięcia uczestniczył syn generała prof. Andrzej Maczek oraz miejscowa Polonia wraz z sąsiadami.
Holendrzy potrafią docenić Polaków i pamiętają o wkładzie, jaki nasi żołnierze mieli w ich wyzwoleniu. W centrum Bredy udostępniono wystawę „o zdobytej wolności”, na której w trzech językach: angielskim, niderlandzkim i polskim dowiedzieć się można wiele o życiu prywatnym oraz wojskowych dokonaniach generała Stanisława Maczka.
Dziś Breda okazuje szacunek, wdzięczność i szczęście. Szacunek dla bojowników 1. Polskiej Dywizji Pancernej generała Maczka, wszystkich honorowych obywateli Bredy. Wdzięczność za przyjaźń i miłość, które przypieczętowały więź między Bredą a Polską po wojnie. I szczęście, ponieważ możemy żyć w Holandii w wolności dzięki wszystkim sojusznikom – mówił burmistrz Bredy Paul Depla, który swoje wystąpienie zakończył po polsku: Dziękujemy Wam, Polacy!
Pięknym hołdem w kierunku Polaków i samego Generała popisali się również kibice miejscowego zespołu NAC Breda. Podczas pucharowego meczu przeciwko FC Emmen, fani Bredy zaprezentowali wielki napis „Dzięki” oraz podpis „Polska Dywizja Pancerna”. Na jeden dzień nazwę zmienił nawet stadion NAC, Rat Verlegh tymczasowo stał się „Stanisław Maczek Stadion”.
foto: dorzeczy.pl / tvp.info / sportowefakty.pl / Facebook Jacek Sutryk