Prowadzę Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka – organizację pozarządową, która od lat rozwija kreatywność najmłodszych wrocławian. Dziś stoimy nad przepaścią.

Tak napisała w liście do redakcji portalu WrocławskieFakty.pl Małgorzata Strońska – prezes Fundacji Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka. Autorka listu pisze: Dziś stoimy nad przepaścią, co powinno wydawać się niemożliwe w czasach, gdy coraz bardziej rozmawia się o potrzebie edukacji kreatywnej, oderwanej od laptopów, tabletów, skupionej na interakcji, umiejętności pracy w grupie; na kontakcie z innym dzieckiem i wychowawcą. A jednak tak się złożyło; wirus bardzo pokrzyżował nasze plany. Dziś stoimy na krawędzi.

W dalszej części przesłanego do nas apelu o pomoc dla Fundacji Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka jest mowa o tym, że organizacja ta od ponad 20 lat działa na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych, dbając o rozwój ich osobowości i rozbudzanie kreatywnego myślenia poprzez sztukę. Robimy wszystko, żeby przygotować nawet najmłodsze pociechy do aktywnego uczestnictwa w kulturze i umożliwić do niej dostęp. Prowadzimy warsztaty ze wszystkich dziedzin sztuki: teatru, muzyki, plastyki. Prowadzimy zajęcia ruchowe, warsztaty rodzinne, zajęcia grupowe i indywidualne już od 1. miesiąca życia. Pomagamy zarówno starszym, jak i najmłodszym odkryć ten rodzaj sztuki, który jest im najbliższy i rozwijać swoje talenty w tym obszarze – czytamy w dalszej części listu. Fundacja zapewnia profesjonalne zaplecze techniczne w postaci wyposażonych sal dydaktycznych, dekoracji, rekwizytów, pełnowymiarowej sceny z garderobami, reflektorami i sprzętem elektroakustycznym oraz czuwająca nad wszystkim kadra zapalonych mentorów.

Jak pisze prezes Małgorzata Strońska: dzieci, które ze względu na skromny domowy budżet nie mogą pozwolić sobie na wizytę w naszym teatrze, od kilku lat otrzymują wsparcie ponad 1200 bezpłatnych biletów, ofiarowanych przez Darczyńców akcji „Ufunduj dziecku bilet”. Prowadzimy warsztaty dla dzieci z trudnościami szkolnymi, dzieci z rodzin wielodzietnych oraz tych, które objęte są opieką MOPS. Działamy także dla świetlic środowiskowych i ośrodków socjoterapii.

W 2019 roku w cotygodniowych warsztatach regularnie uczyło się i bawiło ok. 300 dzieci: maluchów, przedszkolaków, i uczniów, razem z dorosłymi. Dzięki zapałowi i determinacji stworzona została przestrzeń integrująca wszystkich między innymi dzieci z niepełnosprawnościami oraz te z mniej zamożnych rodzin. Zorganizowano blisko 130 spektakli, a teatr odwiedziło ponad 9000 gości – przedszkolaków, uczniów, rodziców i nauczycieli. Plany na rok 2020 pokrzyżowała pandemia COVID-19.

Choć staraliśmy się działać w możliwie sprawny sposób, kilkumiesięczny lockdown i związany z nim brak dochodów mocno nadwyrężył nasz budżet. W czasach pandemii również nasze miasto Wrocław obniżyło wydatki i jesteśmy jedną z instytucji, którą ta redukcja dotknęła. Jednocześnie do zera spadły nam wpływy z biletów (przez Covid-19) oraz straciliśmy dotację miejską na Ach! Teatr – zauważa prezes Fundacji Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka.

I dodaje dalej: Boimy się, że kiedy sytuacja związana z pandemią wróci do normy dzieci nie będą miały do czego wrócić, ponieważ nasze Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka będzie zmuszone zakończyć swoją działalność. Dlatego prosimy o pomoc, ponieważ przekonaliśmy się, jak bardzo zarówno maluchy i młodzież tęskniły za spotkaniami w naszej siedzibie.

Można pomóc Wrocławskiemu Centrum Twórczości Dziecka poprzez:

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka prosimy o pomoc wszystkich tych, dla których ważny jest los nieszablonowej, artystycznej edukacji najmłodszych wrocławian. Janusz Korczak powiedział kiedyś, że „dziecko chce być dobre, jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż. To nasza codzienna maksyma i boimy się, że bez wsparcia wrocławian nie będziemy mogli dalej realizować tej misji.

Informacje o działalności Wrocławskiemu Centrum Twórczości Dziecka można znaleźć poniżej:

100 metrów od śmierci na torach i chwila nieuwagi na parkingu – policjanci w sytuacjach ekstremalnych ratują życie i zdrowie ludzi

Poprzedni artykuł

Niech stanie się jasność! – kolejny projekt do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.