Przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez kierujących samochodami nadal pozostaje główną przyczyną najtragiczniejszych wypadków i groźnych zdarzeń drogowych.
Dyżurny stanowiska kierowania Komendy powiatowej Policji w Oleśnicy otrzymał zgłoszenia o dwóch zdarzeniach drogowych, które nastąpiły w tym samym miejscu na trasie Komorów-Karszów. Niestety zadysponowani na miejsce policjanci potwierdzili otrzymane zgłoszenia. W toku prowadzonych czynności mundurowi ustalili, że do pierwszego zdarzenia doszło przed godziną 8:00, kiedy to kierujący samochodem osobowym marki BMW nie dostosował prędkość do panujących warunków i stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego uderzył w barierę energochłonną.
Do kolejnego zdarzenia doszło zaledwie kilka minut później. W tym przypadku policjanci ustalili, że kierowca audi również stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego uderzył w barierę energochłonną, a następnie zjechał do przydrożnego rowu wypełnionego częściowo wodą. Niestety 18-latek również nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. W trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy gołoledź, należy znacznie zmniejszyć prędkość i zachować większy odstęp od innych pojazdów. Pamiętajmy również o odpowiednim stanie technicznym pojazdu, w szczególności o sprawnych oponach. Bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego z nas.
Uwierzyła oszustowi i straciła oszczędności swojego życia. Uwaga oszustwo metodą „na policjanta”.
Do mieszkanki powiatu oławskiego na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta wrocławskiej komendy. Rozmówca poinformował kobietę, że wraz z innymi funkcjonariuszami rozpracowuje grupę przestępczą, która włamuje się do mieszkań. Jak dodał, obecnie sprawcy planują włamać się do mieszkania 60-latki. Fałszywy policjant przekonał kobitę, że może pomóc w zatrzymaniu sprawców. W tym celu fałszywy policjant poprosił seniorkę, aby spakowała wszystkie posiadane w domu oszczędności i włożyła je do reklamówki, a następnie na jego polecenie całość wyrzuciła przez okno.
Rozmówca zapewniał kobietę, że po akcji zatrzymania rozpracowywaniem grupy włamywaczy pieniądze miały do niej wrócić. Oczywiście tak się nie stało. Aby rozwiać wątpliwości 60-latki, fałszywy policjant przekonał ją również, by potwierdziła jego tożsamość, dzwoniąc na numer alarmowy kobieta jednak pozostała na tej samej linii telefonicznej, co umożliwiło oszustom kontynuowanie swojego planu. Mieszkanka powiatu oławskiego wykonała polecenia fałszywego policjanta i reklamówkę, w której znajdowało się 160 tysięcy złotych wyrzuciła przez okno. Kobieta przekonana była, że w ten sposób chroni swoje oszczędności. Kiedy nikt ponownie nie zadzwonił, a oszczędności nie wróciły do właścicielki kobieta zgłosiła policjantom, że padła ofiarą oszustów.
Policjanci nigdy nie zadzwonią z informacją o prowadzonej akcji ani nie proszą o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Natychmiast się rozłącz i zawiadom Policję. Policja apeluje również do bliskich osób starszych – zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl