W niespełna dwa miesiące w Sycowie i Drołtowicach w powiecie oleśnickim powstały dwa zupełnie nowe przedszkola. 75 dzieci rozpoczęło naukę i zabawę w nowych zespołach szkolno-przedszkolnych – właśnie dzisiaj, czyli 1 września 2020 r.

Powstanie obu nowych placówek jest efektem unijnego projektu realizowanego w partnerstwie z gminą przez Fundację Merkury. Realizacja działań będzie kosztowała 1,36 mln zł, w tym 1,1 mln zł to unijna dotacja.

Jedni ścigają się w maratonach, inni na bieżni, a my wybraliśmy „kategorię przedszkolną”. Dzięki tej rywalizacji w ekspresowym tempie przebudowaliśmy spory budynek szkoły w Sycowie. Klub przedszkolny powstał niemal po sąsiedzku w Drołtowicach. Takie zawody lubimy – cieszy się burmistrz Sycowa Dariusz Maniak, choć przyznaje, że nie wszyscy wierzyli w przedsięwzięcie i kibicowali nowym projektom.

Nowe przedszkola są ogniwami planu związanego z powołaniem dwóch zespołów szkolno-przedszkolnych. Ten w Sycowie powstał na bazie Szkoły Podstawowej nr 3, a w Drołtowicach w ramach tamtejszej podstawówki. Marzyło nam się miejsce, w którym najmłodsi i ich starsi koledzy czują się dobrze. W zespołach szkolno-przedszkolnych dzieci mogą kontynuować naukę w jednym miejscu przez lata, więc to kolejny atut tego przedsięwzięcia. W niewykorzystanych pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 3 urządziliśmy dodatkowo przedszkole. Miejsca wystarczy zarówno dla uczniów podstawówki oraz 50 przedszkolaków. 25 miejsc udało się uruchomić w Drołtowicach. To duże wsparcie dla rodziców – mówi dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Sycowie Monika Zobek-Dubicka.

To jednak nie wszystko, bo dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego przez 10 miesięcy opłacane będzie funkcjonowanie placówek, wraz z wynagrodzeniem nauczycieli. Przez pierwszy rok przedszkolny rodzice nie będą musieli płacić za pobyt swojego dziecka, a jedyny kosztem, będzie opłata za wyżywienie. Do tego prowadzone będą dodatkowe bezpłatne zajęcia m.in. język angielski, zajęcia „przez zabawę do wiedzy”, rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne, z logopedą i psychologiem.

Mimo krótkiego terminu realizacji prac – w niespełna dwa miesiące, utrudnień związanych z zagrożeniem koronawirusem, zespoły ruszyły zgodnie z planem – 1 września. Duża w tym zasługa zespołu urzędu oraz Centrum Usług Wspólnych i sumiennie wykonanych prac przez wykonawcę. Cieszę się dodatkowo, że w tak krótkim wakacyjnym czasie nie tylko w ZSP w Sycowie powstało przedszkole, ale też przeprowadziliśmy remont sal lekcyjnych. Po gruntownym liftingu są pracownie do chemii, fizyki, matematyki czy historii. Nowością pachnie również biblioteka szkolna, gabinet pedagoga, higienistki szkolnej, ale mamy też nowy sekretariat i gabinet dyrektora placówki” – dodaje włodarz Sycowa.

Wrocławscy Gwardziści zwycięzcami w turnieju we Wrześni [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Wieluń, Westerplatte i Poczta Polska w Gdańsku – 1 września 1939…

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

1 Komentarze

  1. […] Merkury. Dzięki temu oprócz placówki w Sycowie nowy punkt przedszkolny powstał w Drołtowicach, o czym informowaliśmy w naszym portalu. Realizacja projektu będzie kosztowała 1,36 mln zł, w tym 1,1 mln zł to unijna […]

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.