Osiedla „Ideacity” i „Twardowsky” na… Marsie – to polski pomysł i to z Wrocławia. Oba będą prezentowane przed jurorami konkursu Mars Society Convention na Uniwersytecie Południowej Kalifornii jesienią br.
Projekty studentów Politechniki Wrocławskiej znalazły się wśród stu projektów marsjańskich kolonii nadesłanych z całego świata. Organizacja Mars Society wybrała tylko dziesięć. Polskie koncepty znalazły się w ścisłym kręgu obok pomysłów Rosjan, Szwedów, Amerykanów, Francuzów i Szwajcarów. Trzy najlepsze projekty zostaną nagrodzone kolejno kwotami – 10, 5 i 2,5 tys. dolarów, a werdykt jury zostanie ogłoszony 19 października br.
Kryterium podstawowym uwzględnienia projektu było wymyślenie i rozpracowanie funkcjonalności dla samowystarczalnej marsjańskiej kolonii zamieszkałej przez tysiąc osób. Projektanci musieli oczywiście brać pod uwagę np. mniejszą żyzność marsjańskiej gleby w porównaniu do ziemskiej czy amplitudę temperatur od -140 do +30 stopni Celsjusza. W codziennym funkcjonowaniu mieszkańcom kolonii mają jednak pomagać roboty i sztuczna inteligencja.
- „Ideacity” to renesansowa wizja miasta idealnego. Jego cech to: krótkie odległości, centrum będące głównym punktem kolonii, sieć podziemnych tuneli umożliwiających przemieszczanie się bez uciążliwości zewnętrznych warunków atmosferycznych, kompleks dróg powierzchniowych dla pojazdów z ładunkami. Centrum to budynki do codziennego funkcjonowania, wokół obiekty przemysłowe. Większość funkcji miasta realizuje się pod ziemią, aby chronić mieszkańców przed promieniowaniem.
Autorzy: grupa Innspace: Beata Suścicka z Wydziału Architektury, Magdalena Łabowska i Piotr Torchała z Wydziału Mechanicznego oraz Justyna Pelc i Andrzej Reinke z Wydziału Informatyki i Zarządzania. O tym zespole pisaliśmy już w związku z ich sukcesem w paryskim konkursie Student Aerospace Challenge.
Mieszkańcy kolonii będą mogli dobrze się poznać i poczuć wspólnotą, co znacząco wpłynie na jakość ich życia. Największą część obszaru zajmą uprawy, będące źródłem żywności dla całej kolonii. Kolejną rozbudowaną strefą będzie ta przemysłowa, na którą złożą się magazyny, produkcja, fabryki i oczyszczalnie. Ważnym punktem będzie ośrodek badawczy, połączony z placówkami medycznymi. Uwzględniliśmy również m.in. hotel, dom modlitw, placówki edukacyjne, centrum sportowe i ogrody – opowiada o projekcie Justyna Pelc
- „Twardowsky” to polis w kraterze Jezero (gdzie NASA planuje lądowanie misji Mars 2020). Mieszkańcy są podzieleni na grupy po dwieście osób. Żywność wytwarzana jest na bazie technologii akwaponicznych (czyli połączenie hodowli ryb w wielkich akwariach z uprawą roślin w wodzie), co ma wyeliminować styk z zimną marsjańską glebą. Duże znacznie jest tu przypisywane recyklingowi produktów – na przykład ubrania byłyby produkowane z włókien celulozowych. Jest nawet pomysł, aby z odpadków roślinnych wytwarzać… marsjańską wódkę.
Autorzy: 19-osobowy zespół studentów i doktorantów skupieni działający pod nazwą Space is More i Projektu Scorpio z pomocą kilku członków z Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab.
Mieszkańcy byliby tam podzieleni na grupy po dwieście osób. W ten sposób mają szansę się poznać, nie być anonimowymi w tłumie – wyjaśnia członek zespołu Orest Savytskyi. W naszej kolonii zaprojektowaliśmy dużo otwartych terenów z zielenią, a do tego wodospady, co razem tworzy miejsca, które uspokajają i koją – mówi członkini zespołu Natalia Ćwilichowska.
Poprzez: naukawPolsce.pap.pl
Komentowane 2