80 metrów wysokości, ponad 450 mieszkań, 3-poziomowy parking podziemny, parter wypełniony lokalami usługowymi i handlowymi. Tak zaprojektowano wysokościowiec, jaki ma stanąć w pobliżu zabudowywanego basenu portowego w Porcie Popowice. Miejsce to niedawno opisywaliśmy w naszym portalu.
Nowoczesne osiedle przy ul. Popowickiej jest budowane od wiosny 2018 r. Inwestorami są Vantage Development i Rank Progress. W budynkach I etapu rozpoczęło się już przekazywanie mieszkań. Nowe kondygnacje naziemne powstają w budynkach „G” i „H” (II etap projektu), a teren wokół inwestycji jest stopniowo zagospodarowywany.
Wrocławski wieżowiec, gdy stanie nad Odrą, w rejonie mostu Milenijnego, będzie częścią dużej inwestycji mieszkaniowej na Popowicach. Obok nowego wieżowca staną dwa dodatkowe budynki (łącznie 108 mieszkań), które dopełnią przestrzeń placu, znajdującego się w Porcie Popowice. Projekt oceniony jako najlepszy przedstawiła warszawska pracownia BBGK Architekci. Pod względem wysokości nie będzie konkurencją dla Sky Tower, za to dzięki lokalizacji może się stać bardziej przyjaznym miejscem dla poszukujących mieszkania w tego typu budynkach.
Zwycięski projekt przedstawia wysokościowiec, składający się z trzech przesuniętych względem siebie brył, co pozwoliło na jeszcze lepsze nasłonecznienie mieszkań w budynku. Dzięki temu zabiegowi większa liczba przyszłych mieszkańców będzie miała widok na Odrę i miasto. Architekci zaproponowali również wykorzystanie przeszklonej elewacji kurtynowej z wysokimi oknami. Konstrukcja budynku schowana jest w ścianach zewnętrznych oraz trzonach komunikacyjnych. Dlatego układy mieszkań będą w pełni elastyczne i adaptowalne. Dostosowanie przestrzeni mieszkania do potrzeb użytkowników i możliwość wprowadzenia późniejszych zmian to dla nas ważny aspekt, który sprawia, że budynek będzie dobry dla swoich mieszkańców nie tylko dzisiaj, ale także za kilkadziesiąt lat – zapewnia wspólnik w BBGK Architekci Wojciech Kotecki.
W założeniach architektów budynek ma nie tylko stać się charakterystycznym ogniwem panoramy zachodniej części Wrocławia. Przede wszystkim ma się przestrzenią normalnego miejskiego życia. Sprzyjać mają temu plan zieleni, nawiązujący do pobliskiego Parku Popowickiego. Projektanci zapowiadają, że znaleźć się mają tuż obok wieżowca amfiteatr, plac piknikowy, plac zabaw, plac fontann i mgły. Kawiarnie zlokalizowane w parterze wysokościowca mają mieć swoje ogródki w oświetlonej południowym słońcem części placu
Budowę nowego wrocławskiego drapacza chmur poprzedzą prace planistyczne, a sama budowa ruszyć może najwcześniej w przyszłym roku. Twórcy projektu napisali: Nasz budynek stanie w samym sercu Portu Popowice, będzie dominował swoją wysokością i odgrywał rolę ikony nie tylko dla tej dzielnicy portowej, ale także dla całego Wrocławia. Nasze rozumienie budynku ikonicznego nie ogranicza się tylko do myślenia o kwestiach wizualnych – proporcjach i ukształtowaniu bryły, albo kompozycji architektonicznej. Ikona ma być budynkiem dostępnym, aktywizującym przestrzeń swojego najbliższego otoczenia.
Grafika: propertydesign.pl