Blisko WrocławiaWideo/Galerie

Dosłownie i w przenośni można się zagłębić w historię – Podziemne Miasto Osówka zaplanuj na weekend [VIDEO]

0

Głuszyca, miasteczko położone w pobliżu Wałbrzycha, przyciąga turystów i pasjonatów przeszłości coraz bardziej nie tylko malowniczym położeniem i wieloma walorami turystycznymi, ale też tajemniczym Podziemnym Miastem Osówka.

Zacznijmy od historii – pod koniec 1943 r. Niemcy rozpoczęli budowę obiektów „Riese” w Górach Sowich na Dolnym Śląsku, w tym kompleksu Osówka. Powstawały systemy obronne na powierzchni ziemi i podziemne sztolnie. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Do pracy wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Prace przerwano na początku 1945 r. ze względu na zbliżające się Armię Czerwoną i Wojsko Polskie.

Przejdźmy do współczesności – część naziemna kompleksu Osówka stanowi zewnętrzną infrastrukturę podziemnego obiektu. Po wojnie obiekt został splądrowany i zamknięty. W 1995 roku rozpoczęto zabezpieczanie i adaptację. Obiekt każdego roku zyskuje na atrakcyjności dzięki wystawom, ekspozycjom, nowemu oświetleniu, chodnikom interaktywnym. Wykwalifikowana kadra przewodnicka gwarantuje niezapomniane wrażenia z pobytu w Podziemnym Mieście Osówka.

Podziemne Miasto Osówka to podziemny kompleks będący fragmentem wielkiego przedsięwzięcia znanego pod nazwą „Riese” (Olbrzym). O niesamowitej przeszłości oraz o tym, co obecnie można i warto tu zobaczyć mówi nam Zdzisław Łazanowski – prezes spółki komunalnej zarządzającej całym kompleksem, do którego można trafić jadąc przez miejscowości Kolce i Sierpnica w gminie Głuszyca. Zobacz nasze video.

W Podziemnym Mieście Osówka historia przekazywana jest w sposób nowoczesny. To atrakcyjne turystycznie miejsce stanowi nie tylko ciekawy do przejścia turystyczny szlak. To także kawał historii, o jakiej wciąż wiemy zbyt mało. Przyjedź do podwałbrzyskiej Głuszycy, aby w podziemiach dotknąć śladów skomplikowanej przeszłości, ale też nad powierzchnią ziemi nacieszyć wzrok pięknym krajobrazem.

Dariusz Nowakowski

Płacenie przez patrzenie – wrocławski fintech rozwija sieć i wzmacnia zespół

Poprzedni artykuł

Rewolwerem w policjanta albo kijem bejsbolowym w samochód byłego partnera – agresja nie może być tolerowana

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.