Blisko WrocławiaWideo/Galerie

Dolny Śląsk będzie mieć nowy punkt na biznesowej mapie – „Euro-Park Ząbkowice to 125 hektarów dla biznesu [VIDEO]

0

Niespełna 60 km od Wrocławia, na 125-hektarowej nieruchomości w Ząbkowicach Śląskich w niedługim czasie powstanie się centrum rozwoju gospodarczego dla południa Dolnego Śląska. Planowany poziom nakładów może wynieść ok. 80 mln zł. Wczoraj podpisano umowę inwestycyjną, której celem jest uruchomienie strefy przemysłowej „Euro-Park Ząbkowice”.

„Euro-Park Ząbkowice” ma działać w formie spółki celowej i jest wspólnym przedsięwzięciem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. KOWR wniesie aportem nieruchomości 125 ha zlokalizowanej na północ od Ząbkowic Śląskich tuż przy obecnej drodze krajowej nr 8, natomiast ARP udostępni kapitał niezbędny do przygotowania terenu na potrzeby inwestorów.

Jak już relacjonowaliśmy w naszym portalu, w połowie czerwca br., Agencja Rozwoju Przemysłu i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisały list intencyjny dotyczący utworzenia strefy przemysłowej w Ząbkowicach Śląskich. Wiceprezes zarządu ARP Paweł Kolczyński nawiązał do faktu, że od 2005 r. wrocławski oddział ARP w Kobierzycach rozwija 410-hektarowy teren inwestycyjny i – jak stwierdził: uzyskane tam doświadczenia związane z zagospodarowaniem terenu w Kobierzycach, z utworzeniem wielu tysięcy miejsc pracy, z pozyskaniem inwestorów, którzy zainwestowali i nadal inwestują dziesiątki miliardów złotych, sprawiły, że podjęliśmy decyzję, aby poszukać innych terenów na terenie województwa dolnośląskiego.

Zainicjowane działania to początek dużego projektu, który ma się stać gospodarczym impulsem dla południa Dolnego Śląska. „Euro-Park Ząbkowice” ma oddziaływać na gospodarkę i rynek pracy co najmniej w trzech powiatach: ząbkowickim, kłodzkim i dzierżoniowskim. Będzie to możliwe dzięki równoległej budowie drogi ekspresowej S8 przebiegającej przez te powiaty i łączącej je z Wrocławiem, co relacjonowaliśmy w naszym portalu. Oba przedsięwzięcia będą realizowane w podobnym czasie, co sprawi, że najpóźniej w perspektywie dekady Ząbkowice Śląskie staną się znaczącym punktem na biznesowej mapie Dolnego Śląska – podkreślali wczoraj zgodnie wszyscy goście uroczystości, jaka odbyła się rano w ratuszu.

Do Ząbkowic Śląskich przybyli wczoraj m.in.: minister Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Wojciech Murdzek – minister nauki i szkolnictwa wyższego, – p.o. dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa Grzegorz Pięta i wspomniany już wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Kolczyński. Byli też obecni wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko, dyrektor wrocławskiego oddziału KOWR Tomasz Krzeszowiec i Dariusz Jagieła – prezes Agencji Rozwoju Regionalnego „Agroreg”.

Gospodarzem wydarzenia był ząbkowiczanin Marcin Gwóźdź – poseł na Sejm RP, który w swoim wystąpieniu mówił m.in. o spełnianiu marzeń wielu mieszkańców Ząbkowic Śląskich i szansie na tworzenie wielu miejsc pracy w całym subregionie. Z kolei minister Michał Dworczyk akcentował potrzebę współdziałania w realizacji ambitnego projektu, jakim jest „Euro-Park Ząbkowice” ze strony władz samorządowych gminy. Burmistrz Marcin Orzeszek dziękował parlamentarzystom za skuteczne działania dla ząbkowickiej gminy i zadeklarował, że to, co leży w kompetencjach władz gminy, będzie realizowane między innymi poprzez zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego dla areału, jaki ma objąć strefa przemysłowa. Zobacz nasze video.

Projekt „Euro-Park Ząbkowice” już jest zwrotem ku społecznemu i gospodarczemu rozwojowi południa Dolnego Śląska. Przedsięwzięcie planowane od 2007 roku, obecnie znalazło polityczne i kapitałowe wsparcie. Perspektywa lokowania poważnych inwestycji i tworzenia w związku z tym wielu miejsc pracy, przestaje być zapowiedzią i staje się faktem.

RELACJA VIDEO: Dariusz Nowakowski

W Polsce mamy suszę – ulewy i burze nie poprawiają sytuacji – jest program „Moja Woda”

Poprzedni artykuł

Trzech dorosłych napadło na nastolatka – było niebezpiecznie, więc czeka ich surowa kara

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.